Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Plošný tarif není ideální, pomoc by měla být co nejadresnější, říká členka NERV Horská


Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank hostem pořadu Rozstřel. (24. června 2022) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Po měsících příprav se Češi mohou tento týden dozvědět přesnější informace o takzvaném úsporném tarifu. Respektive o tom, jak velkou slevu v rámci úsporného tarifu jim dodavatelé započtou do záloh a vyúčtování plateb za energie. Z balíku deseti miliard korun, které na tento účel státní rozpočet letos vyčlení. Podrobnosti pomoci s vysokými cenami energií, vycházející z nedávno schváleného energetického zákona, má ve středu projednat vláda. Například to, jaká bude konkrétní výše podpory u jednotlivých distribučních sazeb.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Slevu letos automaticky započte odběratelům dodavatel elektřiny. A částka, kterou by měly domácnosti v tomto roce díky vládní pomoci ušetřit, zřejmě nebude závratná a těžko pokryje celý nárůst cen. Větší balík – 30 miliard korun – rozdělí vláda příští rok. Ale už zvlášť pro elektřinu, plyn a teplo.

Lidem pomůže vláda úsporným tarifem nadvakrát. Letos rozdělí přes 10 miliard

Úsporný tarif je však plošný, což je řešení, jež nikomu, tedy ani nejpotřebnějším domácnostem výrazně nepomůže a je drahé pro státní rozpočet. Jenže pokud má být tato pomoc rychlá a automatická bez komplikované byrokracie, nemá vláda moc lepších možností. Například snížení sazby DPH z dodávek energií, které v těchto dnech oznámilo Německo a u nás loni v listopadu a prosinci uskutečnila předchozí vláda Andreje Babiše, nynější kabinet Petra Fialy odmítá. Takže plošné vyplácení tarifu formou slev na zálohách za energie pravděpodobně zůstane i při rozdělování druhé a větší „várky“ začátkem příštího roku.

Podle členky Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské se ale nabízí vhodné řešení pro domácnosti, kterým samotný plošný tarif s extrémním zdražením účtů za energie dostatečně nepomůže – zapojit víc sociální dávky. Především co nejdřív a pravidelně zvyšovat normativ, zjednodušeně řečeno strop, u příspěvku na bydlení. A takovým způsobem, aby byl příspěvek cíleně dostupný pro ohrožené domácnosti a poskytl částku, která jim dokáže zdraženou elektřinu, plyn či teplo v potřebné míře kompenzovat.

Lidovky.cz: V čem je vylepšení příspěvku na bydlení tak výhodné?
Zvýšit normativy u příspěvku na bydlení je to nejjednodušší, co můžete udělat. A hned. Není k tomu třeba žádná změna zákona a je to velmi účinné. Normativ může vláda flexibilně měnit. Třeba i několikrát za rok. A to i obráceně, v případě, že by ceny energií klesly, což nyní ale není vůbec reálné. Ale zkrátka nemusíme vymýšlet nic nového, stačí naplno využít to, co už existuje. S tím souvisí i valorizace základních sociálních dávek. Tedy to, co už vláda udělala dvakrát – zvýšení životního minima a existenčního, které se automaticky propisuje do dalších dávek.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...