Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Gazprom Němcům oznámil, že nemůže plnit své závazky. Musíme snížit spotřebu plynu, varuje agentura

Ekonomika

  15:05aktualizováno  20:32
Ruská plynárenská společnost Gazprom vyhlásila stav vyšší moci na dodávky zemního plynu do Evropy. Zdůvodňuje jím omezení dodávek z poloviny června. Dopis s oznámením dostali nejméně tři evropští odběratelé, uvedla agentura Bloomberg. Gazprom se tak zřejmě snaží vyvázat z odpovědnosti za omezení dodávek.

Gazprom začal dodávky do Evropy omezovat v polovině června. Proto se také v písemném oznámení o vyšší moci odvolává na datum 14. června. Tou dobou se dodávky v plynovodu Nord Stream 1 začaly snižovat až klesly na 40 procent původního objemu.

Oznámení Gazpromu by znamenalo, že se Rusové snaží vyvázat z odpovědnosti za neplnění závazků vůči odběratelům. Samotný Gazprom ale nyní tento svůj postup nijak nekomentoval. V oznámení citovaném agenturou Reuters ale uvádí, že nemůže plnit své závazky kvůli mimořádným okolnostem, nad nimiž nemá kontrolu.

Reuters krátce s odkazem na své zdroje napsal, že Gazprom vyhlásil zásah vyšší moci na dodávky zemního plynu do Evropy nejméně jednomu významnému odběrateli, kterého ale nejmenoval. Odvolával se na dopis Gazpromu s datem 14. června, později uvedl, že dopis má datum 14. července. Účinnost oznámení je od 14. června.

Největší německý výrobce elektřiny a rovněž dovozce ruského plynu RWE v pondělí oznámil, že obdržel od ruské společnosti Gazprom vyrozumění, že ruská firma dál nemůže plnit své závazky. Stejné sdělení dostal od ruského plynárenského giganta také Uniper, který je největším dovozcem ruského plynu do Německa.

„Prosím, pochopte, že nemůžeme komentovat detaily ani náš právní názor,“ uvedla v prohlášení RWE, která vlastní zásobníky plynu i v České republice. Uniper sdělil, že oznámení Gazpromu neuznává, protože má retroaktivní účinnost, a to od 14. června.

„Uniper se domnívá, že je to neopodstatněné. Tvrzení o zásahu vyšší moci proto oficiálně odmítl,“ uvedl německý podnik, který ale upřesnil, že kvůli mimořádným okolnostem nemůže garantovat dodávky svým zákazníkům.

Uniper se kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám dostal do potíží a před deseti dny požádal vládu v Berlíně o stabilizační pomoc, jejímž cílem je zastavit kumulaci ztrát a zajistit firmě likviditu. Koncern podle agentury DPA zcela vyčerpal miliardovou úvěrovou pomoc od státní rozvojové banky KfW a požádal o další prostředky.

Gazprom už dříve omezení dodávek zdůvodnil technickými problémy s kompresorovou turbínou. Ta byla na opravě v Kanadě a její návrat se zdržel kvůli protiruským sankcím. Teprve po urgencích ze strany Německy, ji Kanada v neděli poslala po opravě do Německa. Pokud nebudou žádné problémy s logistikou a na celnici, měla by podle listu Komersant turbína dorazit do Ruska za dalších pět až sedm dní.

Podle odborníků si tak Gazprom může chtít otevřít cestu k nižším dodávaným objemům i do budoucna. „Vypadá to jako signál, že nižší objemy plynu mohou pokračovat i po skončení pravidelné údržby,“ řekl agentuře Bloomberg Trevor Sikorski, analytik společnosti Energy Aspects.

9. června 2022

Pravidelní údržba plynovodu začala minulý týden - a během ní se dodávky Nord Streamem zastavily zcela. Zejména v Německu se objevují obavy, že Gazprom provoz plynovodu po odstávce, jež má skončit 21. července, neobnoví.

Například podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka hrozí blokáda celého plynovodu a nebylo by nijak překvapivé, kdyby Rusko oznámilo, že v rámci údržby narazilo na problém, kvůli kterému nelze provoz plynovodu obnovit. Úplné přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 by zpomalilo plnění německých zásobníků plynu v rámci příprav na zimní sezonu.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) podle listu Financial Times (FT) krátce po zprávě varovala, že Evropa musí spotřebu plynu okamžitě snížit. Zmínila omezení klimatizace a prodej plynu průmyslovým odběratelům v aukcích, jinak podle ní hrozí, že v zimě bude surovina na příděl.

Rekordní dodávky do Číny

Zároveň Gazprom v pondělí potvrdil, že už v neděli zvýšil vývoz plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře na rekordní hodnoty. Do Číny zemní plyn dodává na základě dlouhodobé smlouvy, kterou má uzavřenou s místní společností China National Petroleum Corporation (CNPC). Ta patří k největším energetickým skupinám světa.

„Dne 17. července byl u denního objemu dodávek ruského plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře stanoven nový rekord,“ oznámil Gazprom na komunikační síti Telegram.

Gazprom už začátkem července uvedl, že vývoz plynu do Číny v prvním pololetí meziročně zvýšil o 63,4 procenta.

Plynárenský gigant nyní dodává plyn i do Evropské unie, která ale už v minulých letech začala dlouhodobé smlouvy s ruským dodavatelem vypovídat a přecházet na smlouvy krátkodobé, u kterých zpravidla bývají ceny znatelně vyšší.

Po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu se EU začala od ruského plynu odklánět úplně a připravila plány, jak surovinu později zcela přestat od Gazpromu odebírat.

Rusko po konci současné plánované odstávky plynovodu Nord Stream 1 zřejmě naplno neobnoví dodávky plynu do Evropy, míní odborníci. Pokud firma dodávky obnoví alespoň v omezeném množství, nelze podle nich vyloučit, že se mohou kdykoliv zastavit.

Konec ruského plynu podle Evropské komise

Zastavení dodávek ruského plynu do Evropské unie by mohlo snížit unijní hrubý domácí produkt (HDP) až o 1,5 procenta, pokud bude chladná zima a EU nepodnikne preventivní opatření v zájmu snížení spotřeby. Vyplývá to z návrhu dokumentu s novými prognózami Evropské komise (EK), ke kterému získala přístup agentura Bloomberg.

Evropská komise v návrhu rovněž předpovídá, že v případě průměrné zimy by přerušení dodávek snížilo unijní HDP o 0,6 až jedno procento. Komise připravuje pro členské státy EU soubor doporučených opatření k minimalizaci dopadů přerušení dodávek ruského plynu, včetně omezení vytápění, píše Bloomberg.

„Koordinovaná reakce EU před zimou a solidarita mezi členskými státy by omezila negativní dopad na HDP a pracovní místa,“ cituje Bloomberg z dokumentu, jehož titul zní „Save gas for a safe winter (Šetřete plynem pro bezpečnou zimu)“. Dokument předpokládá, že včasné kroky ke snížení poptávky by mohly omezit negativní dopad přerušení dodávek ruského plynu na unijní HDP na 0,4 procenta.

Omezování dodávek plynu z Ruska se již dotýká 12 členských zemí EU a minulý měsíc přimělo Německo k vyhlášení stavu výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu. Celkové dodávky z Ruska v červnu podle dokumentu činily méně než 30 procent průměru z let 2016 až 2021, píše Bloomberg.

Autoři: ,