Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ruskému plynu se zavře kohoutek. Od roku 2025 už přes Ukrajinu žádný nepoteče

ilustrační snímek foto: AP

Přes Ukrajinu od roku 2025 už nepoteče na Západ žádný ruský plyn. Rádiu Svobodná Evropa to řekl ředitel největší ukrajinské ropné a plynárenské společnosti Naftogaz Oleksij Černyšov.
  20:59

Smlouva o tranzitu s ruskou společností Gazprom vyprší na konci roku 2024. Ukrajina by od ní odstoupila i dříve, zejména proto, že Gazprom za tranzit neplatí, jak bylo dohodnuto, tvrdí Černyšov.

I nyní Ukrajina zajišťuje pouze tranzit, protože několik evropských zemí je na ruském plynu stále závislých. „Chceme být spolehlivým partnerem i pro evropské partnery, pro země, které to potřebují,“ řekl šéf Naftogazu.

Ukrajina zvyšuje vlastní těžbu plynu. V nadcházející zimě má proto poprvé šanci pokrýt své potřeby z vlastních zásob, uvedl Černyšov.

Tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu pokračuje navzdory ruské vojenské invazi do sousední země. Příjemci jsou především země bez přístupu k moři, které nemohou přejít na zkapalněný zemní plyn (LNG). Cílem EU je přestat dovážet fosilní energii z Ruska od roku 2027, uvedla agentura DPA.

Česká republika v letošním prvním pololetí nečerpala žádný plyn z Ruska. Česko ruský plyn podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely nahradilo norským plynem a zkapalněným plynem z terminálů v Nizozemsku a Belgii. Veškerý plyn ze zahraničí tak letos proudil do Česka přes Německo.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...