Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Po firmě, na které Gross vydělal 100 milionů, zbudou miliardové dluhy

Ekonomika

  9:26
PRAHA - Prodej majetku po zkrachovalé firmě Moravia Energo hutního magnáta Tomáše Chrenka nepřinese ani 400 milionů korun. Dluhy přitom činí přes 4,5 miliardy. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny.

Před koncem roku padlo podle listu rozhodnutí o prodeji nejcennější části firmy - rozestavěné plynové elektrárny u Prostějova. Za čtvrt miliardy korun projekt získá firma Invest Plus CZ z Břeclavi, která patří do skupiny In Group slovenského podnikatele ve stavebnictví Pavola Kollára.

Žádný jiný majetek Moravia Energo už se za stamilionové částky prodat nepovedlo. List mimo jiné píše, že teplárnu v srbském Zaječaru se stále nedaří prodat, výnos z ní prý ale stejně nebude oslnivý. O teplárnu se totiž uchází jediný zájemce.

Loni před konkursem šéfové Moravie Energo ujišťovali o tom, že firma jen za své projekty může získat až 800 milionů.

Pokud jde o projekt paroplynové elektrány u Prostějova, jde podle deníku o jednu z největších rozpracovaných energetických investic v republice. Z dokumentace v obchodním rejstříku ministerstva spravedlnosti vyplývá, že věřitelský výbor Moravia Energo schválit prodej už v listopadu, píšou HN.

Moravia Energo zkrachovala po předchozím přerušení dodávek elektřiny od ČEZ a po zrušení registrace k provádění obchodů na burze. Firma zásobovala přes 1000 odběrných míst. V konkurzu je od loňského 27. března.

V roce 2007 vlastnil třetinový podíl ve společnosti Moravia Energo, který prodal za 110 milionů korun, i expremiér a bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross. Od Grosse akcie odkoupila v říjnu 2007 firma Arca Capital Bohemia. Gross přitom podíl v Moravia Energo koupil za necelých 20 milionů korun. Souvislosti s Grossovým nákupem a prodejem akcií společnosti Moravia Energo loni prověřovala protikorupční policie.

Autoři: ,

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...