Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po útocích cena ropy vzrostla

Ekonomika

  8:07
Singapur - Po útocích v Nigérii vzrostla cena ropy o více než jeden dolar za barel, u ropy Brent se tak vrátila cena na více než 60 dolarů za barel.

Cena ropy vzrostla po útocích o jeden dolar. foto: Reprofoto

Ceny ropy vzrostly dnes ráno v Asii o více než dolar a ropa Brent se vrátila nad 60 dolarů za
barel. Trh reagoval na víkendové útoky povstalců na ropná zařízení v Nigérii.

Cena ropy Brent se v Singapuru zvýšila o 1,06 dolaru a dostala tak cenu na 60,95 USD.
Navázala tím na růst ze druhé poloviny týdne, kdy oživila ze středečního minima za měsíc a půl. Brent se normálně v Asii příliš neobchoduje, dnes je však zavřena newyorská burza NYMEX, takže s americkou lehkou ropou se neobchodovalo.  Povstalci v sobotu unesli z ropné plošiny firmy Shell u pobřeží Nigérie devět zahraničních pracovníků. Ozbrojenci rovněž
napadli hlavní exportní terminál Shellu a poškodili nejméně dva ropovody. Shell tak musel odstavit denní těžbu 455.000 barelů ropy.

Odstavená produkce představuje téměř 20 procent nigerijské těžby. Nigérie je osmým nevětším ropným exportérem světa a v poslední době jsou útoky v ropné deltě na denním pořádku. Podle pozorovatelů to souvisí s přípravou regionálních konkurentů prezidenta Oluseguna Obasanja na prezidentské volby v dubnu 2007.  Ceny ropy začaly na konci ledna klesat z blízkosti rekordních maxim a uprostřed minulého týdne se dostaly nejníže od počátku roku. Trh se přestal tolik strachovat o geopolitické napětí a nechal se více vést fakty o růstu zásob v USA. Napětí kolem jaderného programu Íránu však nepřestalo působit a zabránilo hlubšímu poklesu cen.
Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...