Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Počerady a Chvaletice by mohly stát až 20 miliard, říká Tykač

Ekonomika

  10:02
PRAHA - Cena uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by mohla i s emisními povolenkami dosáhnout 20 miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes spolumajitel uhelné společnosti Czech Coal Pavel Tykač.

Pavel Tykač

Prodej obou elektráren zvažuje energetická společnost ČEZ, zájem o ně vedle Czech Coalu má Energetický a průmyslový holding (EPH).

'Dáme ČEZ dobrou nabídku,' říká Tykač

"Dáme ČEZ velmi dobrou nabídku. Neumím si představit, že ji kdokoli jiný přeplatí," řekl Tykač. Nákup by financoval částečně z vlastních zdrojů, zbytek úvěry, uvedl. Do obou elektráren je třeba investovat, aby splnily nové emisní limity platné od roku 2016. Analytici společnosti Patria Finance už dříve odhadli, že prodejní cena za obě elektrárny by mohla dosáhnout 30 až 40 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Czech Coal vede s firmou ČEZ již několik let spory o budoucí cenu uhlí dodávaného do Počerad, nynější kontrakt vyprší letos. Při jednání s ČEZ byl podle Tykače pro elektrárny ve hře společný podnik, dlouhodobá smlouva na dodávky uhlí a prodej elektráren. Z možností zůstal už jen prodej, i proto, že ČEZ nabízel kontrakt na odběr uhlí jen na pět až sedm let, uvedl Tykač.

Elektrárnu Počerady tvoří pět bloků s celkovým instalovaným výkonem 1000 megawattů. Celkový instalovaný výkon chvaletické elektrárny, kterou tvoří čtyři bloky, je 800 MW. Postaveny byly v 70. letech.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...