Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

PODÍVEJTE SE: Tatra ukázala přelomový vůz

Ekonomika

  9:40
KOPŘIVNICE - Tatra Kopřivnice dnes představila na svých internetových stránkách nový model nákladního vozu Tatra Phoenix. Spolupracovala na něm s nizozemskou společností DAF Trucks N.V. Přední světový producent nákladních vozů bude dodávat Tatře kabiny a motory.

Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix foto: Tatra a.s.

"Primárně jde ale o vůz značky Tatra. Vývoj i výroba jsou naše. Od společnosti DAF nakupujeme některé komponenty," uvedl šéf marketingu společnosti Tatra Martin Najzr.

Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix

Nový vůz Tatra, zkonstruovaný i vyrobený v Kopřivnici, se má postupně stát nejdůležitějším produktem v oblasti civilních tržních segmentů.

ČTĚTE TAKÉ:


Automobilka jej chce nabízet firmám ve stavebnictví, důlním průmyslu, lesnictví, při těžbě ropy a plynu, ale i v jiných průmyslových odvětvích.

Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix

Tatra předpokládá, že s tímto vozem vstoupí do nových teritorií a získá nové zákazníky. Využít k tomu chce i dealerskou síť společností DAF.


Člen jeho týmu Jiří Kašpárek sdělil, že veřejnost dostane šanci se s novým vozem seznámit v nejbližších týdnech. "Nejprve chceme Tatru Phoenix prezentovat našil dealerům. Pro představení veřejnosti využijeme pravděpodobně některou z akcí, které se budou konat," řekl Kašpárek s tím, že v úvahu přichází například ostravské Dny NATO či Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.

Moderní kabina i motor
Nová Tatra se podle Kašpárka může pochlubit především modernější a prostornější kabinou ve dvou či třímístné verzi. Zásadní inovací prošel i motor. Je vodou chlazený a dodává ho nizozemská firma PACCAR s holdingu DAF.

Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix


"Objem motoru je 12,9 litru. Dosud jsme používali motory chlazené vzduchem," upřesnil Kašpárek s tím, že úpraven byl i podvozek Tatry. "Nyní používáme vzduchové odpružení všech náprav. To přispělo ke zvýšení komfortu jízdy. Díky tomu vůz dosáhne v terénu i vyšší rychlosti," dodal.

Autoři: ,