Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Podivné plány Bruselu rozšíří výběr absurdních bankovních poplatků

Ekonomika

  15:22
PRAHA - Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek přichází nově se dvěma podkategoriemi – Nejabsurdnější nařízení či nápady z dílny EU a Nejabsurdnější lichvář roku 2012. Vybírat svého favorita budou moci lidé od prvního ledna. Už nyní ale probíhá nominační kolo.

Ilustrační foto foto: Reuters

Startuje osmý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Vedle srážek, které zákazníkům českých bank zvedají tlak, bude letos na výběr i z plánů Evropské unie, nad kterými zůstává rozum stát.

„Vedla nás k tomu poslední událost, kdy EU plánuje přijmout kvóty pro ženy ve vedení evropských firem,“ říká ekonom Patrik Nacher, pořadatel ankety serveru bankovnipoplatky.com.

ČTĚTE TAKÉ:

Naráží tak na směrnici eurokomisařky Viviane Redingové, která má zajistit, aby ženy do roku 2020 představovaly 40 procent členů vedení významných evropských společností. Ty v současnosti tvoří pouhých 13,7 procenta zástupců v řídících orgánech velkých firem.

V současnosti probíhá nominační kolo ankety. Své favority můžete posílat e-mailem. Pořadatelé již navrhují do hlasování zařadit například zákaz prodeje klasických žárovek nebo používání výrazu pomazánkového másla.

„Pro účely větší srozumitelnosti nařízení či návrhu jsme jejich popis zestručněli a nemusí tedy přesně odpovídat původní terminologii,“ dodává Nacher.

Zákaz nezaměstnanosti mladých

O návrh Evropské komise požadujícím více žen ve vedení firem budou jednat ještě jednotlivé země EU a Evropský parlament, jejichž souhlas je ke schválení směrnice zapotřebí. Během příprav už ale vyvolal spory mezi členskými státy i uvnitř komise.

Anketa

Měl by stát zajistit zaměstnání všem, kteří chtějí pracovat?

Určitě ano 833
Spíše ano 174
Spíše ne 116
Určitě ne 3199
Nevím 39

Další z rozporuplných návrhů v současnosti připravuje také komisař pro zaměstnanost a sociální záležitosti László Andor. Ten prosazuje, aby jednotlivé státy unie garantovali mladým občanům do 25 let zaměstnání. Jak toho ale dosáhnout, to zatím jasné není.

ČTĚTE TAKÉ:

V minulém ročníku ankety vyhrál s velkým náskokem poplatek za předčasně splacený úvěr. Hlasovalo pro něj téměř 40 procent lidí.

Za ním se umístily poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat, poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, poplatek za vložení dalších údajů do příkazu k úhradě a poplatek za vedení účtu zemřelého klienta.

Jaké poplatky v anketě vítězily

  • 2012 – poplatek za předčasně splacený úvěr
  • 2011 – poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu
  • 2010 – poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet
  • 2009 – poplatek za nadměrný vklad
  • 2008 – poplatek za vedení běžného účtu
  • 2007 – poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky
  • 2006 – poplatek za příchozí platbu
Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...