Při této příležitosti Oxfordská univerzita uspořádala konferenci předních odborníků věnovanou aktuálním otázkám morální filosofie, zejména pak populační etiky. „V Oxfordu jsme hrdí na dlouholeté vazby mezi našimi filosofy a Prahou, které sahají až do 14. a 15. století, kdy Jan Hus čerpal ze zakázaných děl Johna Wycliffa. Jsme panu Sekyrovi a nadaci Sekyra Foundation za velkorysý dar velmi vděčni,“ prohlásila rektorka univerzity profesorka Louise Richardsonová.
Realitní magnát Luděk Sekyra, který staví mimo jiné obří pražské projekty Smichov City a Rohan City, spolupracuje s Oxfordskou univerzitou už několik let. Na tamní koleji Harris Manchester vybudoval studentské centrum Sekyra House a v nedalekém parku nechal instalovat lavičku Václava Havla. Jeho nadace pak podporuje konference v oblasti morální filozofie a poskytuje postgraduální stipendia českým studentům filozofie a právní teorie.
Sám Sekyra vysvětluje své dary zájmem o zásadní filozofické otázky: „Často přemýšlím, proč se tak zřídka tážeme, jak prožít dobrý život, co znamená morální pokrok, jaká je naše odpovědnost vůči budoucím generacím, proč veřejný prostor není také morálním prostorem nebo jak kontinuitu humanity ovlivňují technologie či planetární změna klimatu. Těší mě, že jsem mohl přispět ke zkoumání těchto otázek.“
Držiteli nejstarší oxfordské profesury filosofie byli přední britští filosofové a myslitelé. Mezi nimi byl i Henry Liddell, dlouholetý děkan slavné Christ Church College a také otec dívky, pro niž jeho univerzitní kolega Lewis Caroll napsal Alenku v říši divů.
Současný držitel tohoto profesorského postu Jeff McMahan říká: „Po většinu dvacátého a jednadvacátého století byl Oxford nejprestižnějším místem pro studium morální filosofie na světě. Budoucnost profesury ale byla nejistá, protože na rozdíl od většiny ostatních jmenovaných profesur neměla stabilní zdroj financování. Podpora od nadace Sekyra Foundation zaručí, že tato 400 let stará profesura bude zajištěna do budoucna.“Konference se zúčastnil i spisovatel a publicista Stanley Johnson, bývalý politik, environmentální aktivista a otec současného premiéra.
Vztahy Oxfordu a Česka mají dlouhou historii
Historie vztahů mezi Oxfordskou univerzitou a Českem sahá až do 14. století. Intelektuál evropského formátu Vojtěch Raňkův z Ježova byl v polovině 14. století nejen rektorem Sorbonny, ale později byl činný právě i na Oxfordu. Založil nadaci na podporu českých studentů a ti pak přinesli učení oxfordského profesora Johna Wycliffado Prahy.
Na Oxfordu působil i Husův souputník Jeroným Pražský. Viklefovy myšlenky se staly ideovou inspirací husitského hnutí. V 15. století byl Petr Payne, další oxfordský učitel a principál St. Edmund’s Hall, přímým aktérem husitských reformních snah a později i hlavním diplomatem tohoto hnutí.
V 80. letech minulého století založili občansky aktivní oxfordští profesoři Jan Hus Educational Foundation (Vzdělávací nadaci Jana Husa), jejímž prostřednictvím výrazně ideově podpořili tuzemský disent. Řada z nich, například Roger Scruton, Anthony Kenny či Charles Taylor, se aktivně účastnila bytových seminářů a dopravovala do země za železnou oponou zakázanou filosofickou literaturu.
Také tři čeští prezidenti, a to T. G. Masaryk, Eduard Beneš a Václav Havel, byli oceněni mimořádnou poctou, čestným doktorátem Oxfordské univerzity. V roce 2016 se tohoto uznání dostalo i filosofovi a teologovi Tomáši Halíkovi. Ten svůj vztah k univerzitnímu městu komentuje takto: „Oxford se stal domovem mého srdce.“ V současnosti na univerzitě studuje 57 českých studentů.
Nadace s velkými ambicemi
Nadaci Sekyra Foundation založil Luděk Sekyra na podporu lidských práv, morálního univerzalismu, liberálních hodnot a občanské společnosti. Aktivní je i při podpoře akademických institucí a vzdělávacích projektů, včetně vydávání děl významných myslitelů. Spolupracuje s Harvadskou univerzitou, Oxfordskou univerzitou a Centrem pro filosofii, etiku a náboženství na Univerzitě Karlově.
Podporuje Athens Democracy Forum, Českou křesťanskou akademii, Festival svobody, integrační platformu Foyer v bruselské čtvrti Molenbeek, Středoevropské fórum v Bratislavě, polskou liberální platformu Kultura Liberalna a také studenty na zahraničních vysokých školách. Nadace je generálním partnerem Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Dlouhodobě rovněž podporuje Knihovnu Václava Havla a je hlavním partnerem Ceny Václava Havla za lidská práva.
V orgánech nadace působí Tomáš Halík, Daniel Kroupa, Michael Žantovský, Jiří Pehe, Martin Palouš, Jiří Přibáň a donedávna i Jiřina Šiklová. Členy mezinárodního poradního sboru nadace jsou mimo jiné Mark Thompson, bývalý výkonný ředitel The New York Times a BBC, Mark Malloch-Brown, prezident Open Society Foundations, Michael Rosen, profesor etiky v politice na Harvardské univerzitě, či Jacques Rupnik, francouzsko-český politolog a historik.