Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při podávání žádostí o pomoc čelí podnikatelé byrokracii a nesmyslným požadavkům, říká šéf komory

Ekonomika

  10:31aktualizováno  14:54
Praha - Podnikatelé při podávání žádostí o pomoc státu musí překonávat zmatečnost a nesmyslnost požadavků úřadů, nedostatečné informace a zbytečnou byrokracii. Stěžují si na to zejména podnikatelé podávající žádosti o podporu státu v programech COVID I a COVID II. Na tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu a obchodu foto: Česká pozice

Podle Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) je nutné u žádostí dodržovat požadavky EU a české legislativy. Podnikatelé, kteří budou mít na úvěr nárok, by měli mít žádost schválenou v dubnu, uvedla mluvčí banky Marie Lafantová.

Výdaje na příspěvek OSVČ mohou dosáhnout 17,5 miliardy. Týká se to až 700 000 lidí

Žadatelé podle něj čekají i týdny na odpověď, nemají žádnou zpětnou vazbu, přichází jim pouze standardizovaný e-mail o potvrzení přijetí žádosti. „Za rychlou půjčku na překlenutí těžkého období způsobeného nařízením vlády to tedy rozhodně nepovažuji,“ uvedl Dlouhý.

Poukazuje na reálné zkušenosti podnikatelů s programy COVID I a COVID II. Podnikatelé navíc čelí zbytečné administrativě a složitým formulářům žádostí a příloh. „Jakou budou mít relevanci data, která jsou požadována vyplnit na další tři roky dopředu? Pokud někdo potřebuje obratem řešit hotovost na úhradu závazků a mezd, je takové administrativní cvičení postradatelné,“ poznamenal Dlouhý.

O zamítnutí se žadatelé dozvídají skrze univerzální zdůvodnění s uvedením tří nejčastějších důvodů, a to bez dalšího bližšího vysvětlení. Žadatelé si přitom často nejsou pochybení vědomi a na dotaz, kde byla konkrétní chyba, nemají v ČMZRB bližší odpověď. Přicházejí tak o šanci napravit svou chybu v některém z dalších kol. Žadatelé jsou navíc hodnoceni dle jejich bonity. Vyřazují se tak ti, kteří nyní negenerují tržby.

Stát zároveň stanovil kritérium bezdlužnosti navzdory tomu, že firmy mají během posledních týdnů problém s doložením bezdlužnosti vůči České správě sociálního zabezpečení a finančním úřadům.

OSVČ mohou žádat o ošetřovné na děti do 13 let. Na ministerstvo průmyslu přišlo už 10 tisíc žádostí

Podnikatelé také připomněli, že ČMZRB stíhá vyhodnotit asi 100 žádostí v programu COVID I týdně. Tímto tempem by trvalo vyhodnocení žádostí jen v programu COVID I, kterých je přes 3200, déle než půl roku.

ČMZRB musí podle Lafantové posuzovat žádosti dle standardních bankovních pravidel, musí dodržovat i předpisy využívání peněz z fondů EU. Vyhodnocování podle ní navíc velmi zpomaluje, že v případě COVIDu I byla většina žádostí nekompletní nebo chybně podaná. „Každému případu tak musíme věnovat nesrovnatelně více času. I přes to jsme schopní vyhodnotit 12krát více žádostí týdně než před vypuknutím krize,“ uvedla Lafantová. Tým banky je podle ní nyní posílen o 35 nových zaměstnanců a 50 pracovníků z ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechInvest. „Každopádně žádosti, u nichž bude možné úvěr poskytnout, plánujeme schválit v průběhu dubna,“ dodala

Podnikatelské organizace proto doporučily posílit personální kapacity ČMZRB a zlepšit komunikaci. Žadatelé dlouho čekají také na informace, jak rychle bude garance vystavená, slibovaná pomoc je ve výsledku nepružná a pomalá. Rovněž doporučily urychleně vypsat program pro podnikatele v Praze, kteří jsou teď z programu vyloučeni.

Dlouhý upozornil na to, že v pomoci ekonomické začíná ČR výrazně zaostávat za ostatními státy. „Zahráváme si tím s budoucností českých středních průmyslových podniků, nemluvě o oblasti služeb, cestovního ruchu a hotelnictví. Bohatší země jako je Německo nebo Rakousko se rozhodly podpořit ekonomiku 15 i více procenty HDP, což by v tuzemských podmínkách odpovídalo více než 700 miliardám korun,“ podotkl.

Zatím ale vláda podle něj poskytla podporu na úrovni jednoho sta miliard. Pokud české podniky nedostanou stejnou podporu od vlády, budou mít potíže s likviditou, budou na okraji bankrotu a rakouské a německé podniky budou dostatečně silné, aby si české podniky prostě koupily. „Staneme se tak ještě větší montovnou než dnes,“ varoval Dlouhý.

ČMZRB v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun. Na celé pokračování programu COVID mělo být původně, stejně jako na první vlnu, vyčleněno pět miliard korun, které by živnostníkům a firmám poskytly půjčky v objemu 20 miliard korun. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) bude do Velikonoc spuštěn program COVID pro pražské firmy. Připravuje se také COVID III, který by měl být v první fázi za 20 miliard Kč a který vzroste až na 40 miliard Kč.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!