Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pondělní LN: Tiché statisíce pro hasičské bosse

Média

  22:13

Hasiči se u Čechů těší mnohem větší oblibě než politici. foto: ČTK

Šéfové hasičů v tichosti rozdávají statisícové dary

LN zjistily, že krajští šéfové hasičů dali v minulých letech svým náměstkům k platu až 200 tisíc korun odměn ročně. Šlo přitom o tzv. peněžité dary, které jsou pro příslušníky bezpečnostních sil mnohem výhodnější, neboť se nedaní. Problematické je, že tyto bonusy šly z rozpočtu na provoz hasičského sboru a ředitelé je na dotaz LN tajili.

 • V kterém kraji kdo kolik inkasoval?
 • Jak je možné, že bývalý velitel hasičů odešel od sboru s doživotní rentou 55 tisíc korun?
  To se dozvíte v článku Markéty Chaloupské v pondělních Lidových novinách.

Ztracená generace: 30 let, a nikdy nedělali

Stačil pouhý rok, a jejich řady se téměř zdvojnásobily: mladých lidí do třiceti let, kteří doposud nezavadili o žádnou práci, loni statistici napočítali na patnáct tisíc. Příslušníci takzvané „ztracené generace“, jak se dlouhodobě nezaměstnaným mladým lidem říká, by tak dali dohromady jedno celé město – třeba Ústí nad Orlicí. "Jen diplom a jeden světový jazyk dnes každému zaměstnavateli nestačí. Chce zkušenosti z oboru. To jsou nároky, které jsem třeba já vůbec nezažil,“ říká karlovarský psycholog Jiří Bartoš.

 • Jak je to jinde v Evropě?
 • Jaká je vina rodičů, že si své děti příliš hýčkají?
  Čtěte celostránkové TÉMA, které zpracovala Veronika Rodriquez.

Cesta Karla Čurdy na šibenici

Před 70 lety navedl Karel Čurda gestapo na stopu svých kolegů-parašutistů, kteří provedli atentát na Heydricha. On i další zrádce, Slovák Viliam Gerik byli po válce popraveni.
Příběh snad nejslavnějšího českého zrádce a jeho cestu na šibenici podrobně popsal Václav Drchal v hlavním článku pondělní přílohy LN Právo & Justice.