Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslední státní lázně jsou na prodej. A politici větří

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Nejméně půl miliardy a osm milionů korun k tomu si musí připravit zájemce o Státní léčebné lázně Janské Lázně. Privatizaci jednoho z posledních státních podniků v branži chce ministerstvo financí zahájit ještě letos.

Jánské Lázně foto: Czech tourism

"Ministerstvo financí má v úmyslu předložit vládě návrh postupu privatizace tohoto subjektu do listopadu. O vítězi výběrového řízení i podmínkách prodeje by měla rozhodnut vláda," uvedla Veronika Lukášová z oddělení komunikace ministerstva financí.

Po šestnácti letech pokusů o privatizaci světoznámých lázní, specializovaných na léčbu a rehabilitace dětí postižených dětskou obrnou, je to letos poprvé, kdy se hovoří o výběrovém řízení. Všechny předchozí privatizační projekty byly postaveny, s poukázáním na odbornou specifikaci lázní, na prodeji předem určenému zájemci.

Stopy míří k Drobilovi

Naposledy měla lázně získat Českomoravská lázeňská, jejímž akcionářem je firma C&D Finance Holding. Předsedou představenstva této firmy je poslanec ODS Igor Svoják a majiteli jsou místopředseda ODS Pavel Drobil, spolumajitel Lázní Darkov, který loni kvůli podezření z korupce na Fondu životního prostředí rezignoval na post ministra životního prostředí, a Jaroslav Čánek, spolumajitel a předseda představenstva Lázní Darkov.

Jansnké Lázně

Zda bude chtít Česko-moravská lázeňská, respektive firma C&D Finance Holding o lázně pod Černou horou soutěžit, Pavel Drobil neví.
"Platí stále, že jde o podobné indikace, mohla by to být komparativní výhoda pro Lázně Darkov. Já ale nevím, že se privatizace chystá, podmínky tendru nejsou známé, tak po mně nechtějte spekulace, zda do soutěže půjdeme, či ne. Nevím, v jaké kondici lázně jsou. Navíc já již roky nejsem v žádném řídícím orgánu, nevím, jak se vedení rozhodne. Jsem jen akcionář," řekl LN Drobil.

Jeho jméno se ale v obchodním rejstříku objevuje nejen na pozici společníka advokátní kanceláře Pyšný, Weber & Partneři, ale také ve funkci člena dozorčí rady C&D Finance Holding.

Darkovu by se Janské hodily

"V advokátní kanceláři mám výkon funkce pozastavený, a z té dozorčí rady mne asi zapomněli vyškrtnout, musím jim to připomenout," vysvětlil poslanec.

Pavel Drobil, který podnikal v řadě společností, se k Lázním Darkov dostal prostřednictvím Jaroslava Čánka. Tento majitel čistírny prádla Renatex koupil lázně s tisícovkou lůžek a ročním obratem kolem 400 milionů v září 2003 za 325 milionů korun.

Orok později založil spolu s Pavlem Drobilem společnost C&D Finance Holding. Jde v podstatě o rodinný podnik, v představenstvu figurují vedle pánů Čánka a Drobila jen jejich manželky a poslanec Igor Svoják.
Společnost C&D Finance Holding rozvinula řadu aktivit a mimo jiné převzala Lázně Darkov. Noví majitelé lázním prospěli, obrat se zvyšoval a firma založila i zahraniční pobočky, jejichž úkolem je získávat další bonitní klienty.

V únoru 2008 zahájily Lázně Darkov spolupráci se saúdskoarabskou společností Saihat Society For Social Services. Obě strany založily společný česko-arabský podnik Czech Saudi Medical Company. Češi poskytli své know-how a pět desítek lékařů, sester a rehabilitačních specialistů.

Spojení Lázní Darkov a léčebných lázní Janské Lázně by prospělo oběma společnostem. Privatizaci předem určenému zájemci koncem roku 2008 prosazoval tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Na jaře 2009 ale padla Topolánkova vláda a Julínek nestihl prodej krkonošských lázní dokončit. Další vlády mohly pokračovat, ale nechtěly. Problémem projektu totiž byla cena.

Lázně prakticky za hubičku

Jansnké Lázně

 "Účetní hodnota privatizovaného majetku uvedená v privatizačním projektu z roku 2008 činila 508 milionů a 355 tisíc korun. V případě vyhlášení veřejného výběrového řízení bude zjištěna aktuální tržní cena lázní nezávislým znaleckým oceněním," uvedla Lukášová.

Hodnota majetku lázní v pořizovacích cenách je zhruba 870 milionů korun a podle realitních specialistů je tato částka minimem, měřeno současnými tržními cenami v dané lokalitě.

Jen pro dokreslení: bývalému starostovi Janských Lázní Václavu Němcovi prodaly České dráhy 10. října 1994 dolní stanici zrušené lanové dráhy na Černou horu za 442 tisíc korun. O tři týdny později prodal bývalý starosta tutéž nemovitost společnosti Alfa-Capital za 900 tisíc korun.

Rozpory mezi účetní hodnotou evidovanou ve státních podnicích a reálnou tržní cenou přetrvávají dodnes, podle realitních odborníků jsou tržní ceny dvojnásobné.

Součástí privatizovaného majetku lázní je 180 bytů ve Svobodě nad Úpou, v nichž bydlí převážně zaměstnanci lázní. Nájemné v nich se pohybuje od pěti tisíc do 26 tisíc korun ročně. "Roční nájemné představuje obvykle pět procent ceny nemovitosti. V kvalitní lokalitě to může být i víc," řekl Evžen Korec, šéf renomované developerské společnosti Ekospol.

Podle tohoto vzorce by nejdražší byt v majetku lázní stál půl milionu korun. Průměrné roční nájemné se ale pohybuje kolem 16 tisíc korun, průměrná cena bytu by tedy byla 320 tisíc korun. To je zhruba čtvrtina tržních cen, za které se byty ve Svobodě nad Úpou prodávají.

Podle realitní kanceláře Dům realit, která aktuálně nabízí ve Svobodě k prodeji dvacet bytových jednotek, se jejich ceny pohybují od 700 tisíc do 1,5 milionu korun, byty v Janských Lázních od 1,5 do 3,6 milionu korun.
Tržní hodnota 180 bytů v majetku státních lázní Janské Lázně je tedy nejméně 200 milionů korun. Na dalších deset objektů se 670 lůžky zbývá 300 milionů korun.

Tyto objekty zahrnují rozsáhlou dětskou léčebnu Vesna a Lázeňský dům, který tvoří celou jednu stranu náměstí v centru Janských Lázní. Součástí majetku lázní je i historická kolonáda a další budovy, Majetek lázní představuje zhruba čtvrtinu všech objektů v centru Janských Lázní.
Zakladatelem lázní je ministerstvo zdravotnictví. Kolik by měl zájemce za lázně zaplatit, však neví.

"Zakladatelský privatizační projekt jsme předali ministerstvu financí 19. února 2010. Rozhodnutí nebylo dosud vydáno," odpověděl na dotaz po ceně Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví.