Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Potravinové banky čelí enormnímu náporu. Jídlo dnes sbírají v 1194 obchodech

Sbírka potravin se od roku 2019 koná dvakrát ročně. (18. května 2019) foto: ČTK

Do jarní potravinové sbírky se od dnešního rána zapojilo 1194 kamenných prodejen, což je zhruba o 400 více než před rokem. Podle organizátorů jsou potravinové banky v posledních měsících pod enormním náporem, důvodem je zejména zdražování potravin a narůstající počet lidí ohrožených chudobou. Poptávku po pomoci navíc zvyšuje i uprchlická krize.
  13:06

Celonárodní sbírka potravin se tradičně koná dvakrát ročně. Loni na podzim v ní lidé darovali kolem 580 tun potravin a drogistického zboží pro potřebné, dalších 450 tun pomoci pak nashromáždily potravinové banky loni na jaře.

Letošní jarní kolo sbírky začalo už v úterý v online obchodech potravin, kde bude možné darovat pomoc ještě následující skoro dva týdny. Během víkendu pak jsou sbírky i v kamenných prodejnách.

„Potřeba potravinové pomoci trvale stoupá. V současné době o to víc vlivem velkého zdražování. A stále více lidí se ocitá na hranici chudoby nebo v nouzi, kdy nějakou potravinovou pomoc potřebují,“ řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Potřebu pomoci podle ní prohloubila i válka na Ukrajině a s ní spojená uprchlická krize. Láchová v této souvislosti uvedla, že lidé v posledním měsíci spontánně darovali pomoc v objemu téměř 100 tun potravin.

Potřeba jsou těstoviny i luštěniny

Na velkou poptávku po pomoci z potravinových bank upozornil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj bude letos rekordní objem pomoci ze strany obchodů. Letošních 1194 zapojených prodejen označil Prouza za nejvyšší pro jarní termín sbírky. Zároveň doufá, že rekordní bude i množství vybrané pomoci. Přesná čísla budou mít organizátoři až po ukončení sbírky v online obchodech.

Mezi nejpotřebnější zboží patří podle Láchové konzervy, těstoviny, luštěniny nebo rýže, které jsou podle ní ve skladech potravinových bank dlouhodobě nedostatkovými surovinami. Vybrané potraviny podle Láchové budou směřovat zejména k rodinám v krizi, samoživitelům, seniorům nebo do služeb, kde se pečuje o děti.

Sbírka potravin se od roku 2019 koná dvakrát ročně, organizuje ji Česká federace potravinových bank se Svazem obchodu a cestovního ruchu a také obchodními řetězci a dalšími partnery. Kvůli pandemii se předloňské jarní kolo sbírky nekonalo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!