Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Agrární komora chce, aby ÚOHS prověřil německé potravinářské řetězce

ilustrační snímek foto: Česká veganská společnost

Nezneužívají potravinářské řetězce s německými vlastníky dominantní postavení na českém trhu, ptá se Agrární komora ČR. Podala proto podnět Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chce, aby prověřil obchodní sílu řetězců při vyjednávání s dodavateli.
  14:03

V ČR působí ve skupině Schwarz řetězce Kaufland a Lidl, které mají dohromady obrat 136 miliard korun. Ve skupině Rewe je pak Penny a Billa s tržbami kolem 73 miliard korun. Podle komory tak tyto dva řetězci ovládají zhruba 75 procent trhu.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je komora jenom v panice, protože se začalo ukazovat na koncentraci síly některých producentů potravin, zejména pak Agrofertu, v horizontální i vertikální produkční linii. „Každý z vás ví, že Lidl a Kaufland mají úplně jiné obchodní strategie. Ale rozumím tomu, že komora se snaží hrát na germánskou strunu,“ řekl Prouza. Podle něj ÚOHS dlouhodobě prověřuje obchodníky, k potravinám pak dělal sektorové šetření loni.

Komora s informací přišla poté, co předseda ÚOHS Petr Mlsna několikrát zopakoval, že zatím nikdo nepodal podnět ke kontrole poté, co začala platit novela zákona o významné tržní síle, která více dovoluje kontrolovat i menší obchodní subjekty.

Zároveň na začátku příštího týdne mají zástupci zemědělců, potravinářů, řetězců i státu zasednout společně ke kulatému stolu a začít projednávat ceny cukru, respektive jeho zdražení a přerozdělení zisku. To je téma, které v posledních měsících společností rezonuje, protože cukr je potravina, jejíž cena meziročně zdražila v obchodech nejvíce, skoro o 96 procent.

Úřad nechce říct, jaké potraviny prověří

Zástupci vlády se před několika týdny dohodli s potravináři a zemědělci, že provedou kontroly a zjistí, kdo má největší přirážky a kde peníze spotřebitelů reálně končí. V úterý pak uvedl ÚOHS v tiskové zprávě, že prověří čtyři základní potravinářské komodity, výsledek by měl být v řádu měsíců. Nechce ale sdělit, o jaké potraviny půjde. „Trhy, na které se šetření zaměří, zatím nebudeme blíže specifikovat. Jde však o potraviny ze základního spotřebního koše,“ sdělil iDNES.cz mluvčí úřadu Martin Švanda.

Podle Prouzy bude velmi záležet na tom, jaké potraviny si úřad vybere, protože výběrem předem určí výsledek. „Když vyberete cukr, tak tam nemáte moc potravináře. Kdybyste vybrali třeba máslo, tak tam máte výrazně větší zpracovatele. Když vyberete celé kuře, tak se bavíte o chovateli kuřat a obchodu. Když vyberete něco jako kuřecí salám, tam dostanete celou vertikálu,“ řekl novinářům.

Podobnou věc chtěl řešit už loni lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula před Velikonoci, požádal tehdy ministerstvo financí, aby kontroly provedlo, to mu však nevyhovělo. Od té doby většinou hovoří, že do velké míry stačí samotné varování obchodníků k cenové korekci směrem dolů, jde tak o „varovný vztyčený prst“.

Autor: