Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Pražská burza varuje. Podvodníci jejím jménem nabízejí neexistující investice

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Burza cenných papírů Praha upozorňuje veřejnost na rostoucí počet podvodů lákajících na falešné investice. Podvodníci se vydávají za zástupce burzy a své potenciální oběti kontaktují pomocí sociálních sítí, e-mailů, SMS zpráv či přes WhatsApp. Ve zprávách se z nich snaží vylákat peníze pod příslibem jejich vysokého zhodnocení.
  10:13

„Podvodníci zneužívají důvěryhodnosti a reputace naší společnosti. Burza je pouze organizátorem trhu, obchody konečným klientům přímo nezprostředkovává a nikdy nikoho nekontaktuje,“ stojí v tiskovém prohlášení burzy.

Obchodování na Burze cenných papírů Praha probíhá výhradně prostřednictvím takzvaných členů burzy, jimiž jsou zejména velké banky a obchodníci s cennými papíry. Podrobnosti jsou k dispozici na webu burzy.

Burza se o podvodech dozvěděla telefonicky, kdy ji kontaktovali lidé, které se podvodníci pokusili okrást. „Podvodné společnosti se snaží nalákat občany a investory na nabídku fiktivních investičních příležitostí. Podvodníci prostřednictvím sociálních sítí, e-mailů, SMS či skrze WhatsApp lákají investory k převodu finančních prostředků a slibují zisky a vysoké výnosy,“ uvedla dále pražská burza.

Co je to PX Start?

Burza určená pro menší a střední české firmy pod záštitou Burzy cenných papírů Praha.

„Tato forma podvodů je extrémně znepokojující, neboť se tito podvodníci vydávají za zástupce Burzy cenných papírů Praha, respektive trhu PX Start a zneužívají důvěryhodnosti a reputace naší společnosti,“ stojí dále v prohlášení burzy, která tímto způsobem nabádá veřejnost k velké opatrnosti.

Konkrétně pražská burza lidem radí, aby dodržovali následující pravidla, která jim pomohou se podvodu ubránit. Základem je komunikace výhradně se subjekty, které jsou regulovány a registrovány u České národní banky. Jejich seznam naleznete na stránkách ČNB.

Ostražitost je pak zásadní i během samotné komunikace. Podvodníci totiž často využívají nevyžádaných e-mailů, telefonních hovorů nebo sociálních sítí ke kontaktování potenciálních obětí. Burza zároveň doporučuje, aby lidé, kteří chtějí začít investovat, vyhledali zároveň kvalifikovaného finančního poradce, který jim dá nezávislou radu.

„Pokud narazíte na podezřelou činnost, podejte oznámení na regulátora kapitálového trhu, Českou národní banku, abyste pomohli předcházet podvodům a chránili ostatní investory,“ uzavírá své rady pražská burza.

Podvodníci se vydávají i za centrální bankéře

Na jaře před podobnými útoky varovala také Česká národní banka. I ta čelí zneužívání svého jména i jmen jednotlivých členů bankovní rady.

Už loni zjistila, že na finančním trhu dochází ke značnému nárůstu podvodů. Proti předchozím letům je velmi výrazný a trend pokračuje. „Loni jsme dostali 55 stížností na tuto problematiku, za letošek 25. Tato statistika není úplná, denně nám volají podvedení klienti v počtu pět až deset klientů a ptají se, co mají dělat,“ říká ředitelka sekce dohledu nad finančním trhem ČNB Zuzana Silberová.

ČNB proto apeluje, aby veřejnost dodržovala tři pravidla: nespěchat, ověřovat a chránit. „Nedostaňte se pod tlak, když vám někdo volá, ověřte si, kdo vám volá. Nikomu zásadně nesdělujte přihlašovací údaje do bankovnictví,“ uzavírá ředitelka sekce dohledu nad finančním trhem ČNB Zuzana Silberová.

Autor: