Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražské SMS jízdenky na hromadnou dopravu podraží

Ekonomika

  17:48
PRAHA - Pražský Dopravní podnik mění způsob účtování SMS jízdenky. Díky tomu z jejího prodeje získá o něco více peněz než nyní. Daní pro cestujícího za to bude mírné zvýšení ceny jízdenky oproti její "klasické" papírové podobě.

SMS jízdenka foto: Lidové noviny

SMS jízdenka v Praze se nyní účtuje jako takzvaná prémiová SMS. Cestující odešle zprávu na speciální číslo a v tu chvíli se mu odečte šestadvacet korun.

V novém způsobu účtování, který pražský hromadný dopravce začne používat začátkem listopadu, bude zpoplatněna tarifem dopravního podniku až příchozí SMS, tedy "doručenka", obsahující údaje o době platnosti jízdenky.

Odchozí SMS, pomocí které se cestující "přihlásí" o jízdenku, bude zpoplatněna podle běžného tarifu mobilního operátora, jehož služby cestující využívá. Celková cena jízdenky tak bude vyšší právě o cenu odchozí SMS – typicky mezi padesáti haléři až třemi korunami, podle tarifu či předplacené karty operátora, kterého cestující využívá.

"Tuto změnu skutečně chystáme," potvrdil LN mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený. "Dopravní podnik se rozhodl využít jiný obchodní a technický model platby. V rámci něj už z ceny SMS jízdenky nehradí operátorům zákazníkem odeslanou SMS," řekl mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

Dopravní podnik vede ke změně způsobu účtování několik důvodů. V dosavadním modelu prémiové SMS totiž z šestadvaceti korun, které Dopravní podnik za jízdenku požaduje, jde přibližně patnáct procent operátorovi. Značnou část pak získá zprostředkovatel služby, kterým je v tomto případě společnost Erika. Z peněz, kterou za SMS jízdenku cestující zaplatí, má pražský dopravce podle informací LN přibližně sedmdesát procent.

Další podrobnosti o SMS jízdenkách si přečtěte v pátečním vydání deníku 


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!