Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před Vánocemi dorazí na trh na smršť smartphonů

Ekonomika

  20:04
PRAHA - Žádné spotřební zboží není v současnosti takovým trhákem jako chytré telefony. Jejich prodej roste meziročně o stovky procent, v Česku by se jich do konce roku mělo prodat přes 750 tisíc. Lví podíl na tom bude mít vrchol sezony, rychle se blížící Vánoce. Prodejci už chystají zbraně.

Optimus 3D foto: Reprofoto

"Mezi hity letošních Vánoc budou jednoznačně patřit chytré telefony," říká Jana Choroušová z Datartu. Na vánoční prodej už se připravují třeba v Electroworldu. "Už teď objednáváme zboží, aby ho bylo dost, a vybíráme modely, které budeme nabízet v různých barevných variantách," říká manažer firmy Michal Navrátil.

INFOGRAFIKA

Podle prodejců už výrobci připravují speciální balíčky s příslušenstvím zabalené v dárkových krabicích s vánočním motivem.

Zatímco loni o Vánocích vzrostl meziročně prodej chytrých telefonů o zhruba dvacet procent, letos to jsou ve srovnání s loňským rokem stovky procent. "Prodej zásadně převyšuje naše očekávání," potvrzuje Choroušová.

Nárůst prodeje je podle ní jen v posledních měsících v řádech desítek procent. "Podobný trend pak očekáváme až do konce roku," dodává Choroušová.

Největšími trháky budou podle obchodníků modely jako Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy Ace nebo třeba HTC Wildfire S či iPhone. Nejlevnější chytré telefony je možné pořídit už od dvou a půl tisíce korun, iPhony stojí kolem sedmnácti tisíc korun.

Čeká se na iPhone 5

Právě nový model tohoto telefonu od Applu by mohl předvánočním prodejem chytrých mobilů ještě víc zahýbat. Do Čech by nový iPhone 5 mohl podle odhadů dorazit do konce října. "Zatím jsou data příchodu iPhonu 5 spekulací. Do Francie má údajně přijít 15. října, pokud tomu tak skutečně bude, do čtrnácti dnů se dá předpokládat i prodej v Česku," říká Michal Navrátil z Electroworldu.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho slova potvrzují i ostatní obchodníci a někteří z nich se na velký zájem, který výrobky Applu provází, připravují už teď. Předobjednávky zatím nabízí například internetový obchod Mironet, a to za 21 990 korun, nebo prodejce telefonů Sunnysoft. "Objednávky již shromažďujeme a očekáváme, že do Vánoc se ještě rozrostou," říká Michael Horejsek ze Sunnysoftu.

iPhone 5 by mohl být podle dohadů expertů rychlejší, mít větší displej, lepší fotoaparát a možná i výsuvnou klávesnici. Zřejmě bude vybavený novou generací operačního systému iOS.

Půlmiliarda telefonů

Chytré telefony nejsou hitem jen v Česku. Na celém světě by se jich do konce roku měla prodat necelá půlmiliarda a největší prodej odborníci očekávají v USA, západní Evropě a Asii. Jen v Evropě se podle odhadů letos zvedla poptávka po chytrých mobilech téměř o 80 procent.

"Zejména v Evropě zažily chytré telefony skutečný rozmach. Počet prodaných zařízení totiž vzrostl o 79 procent a mohl tak kompenzovat 15procentní pokles prodeje obyčejných mobilních telefonů," říká PR manažerka společnosti GfK Czech Agáta Jankovská. Podle lidí z branže je rostoucí obliba těchto zařízení dána jednak stále nižší cenou, ale i stále větší výkonností.

"Spoustu dobře vybavených chytrých telefonů můžete koupit za tři tisíce korun, tím se nabízí nová možnost další zákaznické skupině, pro kterou byly chytré telefony příliš drahé," říká Navrátil z Electroworldu.

"Chytré mobily z trhu časem vytlačí ty ostatní, ale nepředstavujme si monokulturní trh, kde všechny telefony budou vypadat jako iPhone od Applu. K dispozici budeme mít jak zařízení s velkým displejem, která nahradí třeba knihy i mapy, tak i zařízení velmi malá, specializovaná pouze na určitou funkci," tvrdí konzultant společnosti A. T. Kearney Jiří Donát.

Dále dodává, že pro rozvoj těchto telefonů je v současnosti vhodná doba. "Došlo totiž jednak ke zlevnění technologií, jednak ke zdokonalení internetových služeb," vysvětluje Donát.