Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Dočasné příspěvky a pozdější předčasný důchod, představil Jurečka novinky

Ekonomika

  13:06aktualizováno  14:43
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce změny v mimořádné valorizaci penzí, nahradí ji mimořádný příspěvek. Předčasný důchod bude nově možný pouze tři roky před běžnou hranicí. Podmínkou bude 40 let sociálního pojištění.

Ministerstvo nahradí mimořádné valorizace penzí příspěvky. Polovinu příspěvku bude tvořit fixní částka a druhá bude zvýšení odvíjené od procentní výměry důchodů. Důchody budou růst automaticky, není třeba o nic žádat.

Mimořádné příspěvky se spustí v okamžiku, kdy růst cen překročí pět procent. Jejím cílem má být stabilizace situace u seniorů tak, aby ti s nízkými důchody nebyli ve složité situaci. Jurečka upozornil, že současná úprava zvýhodňuje důchodce s vyššími důchody.

Řádně budou valorizovány důchody plně o inflaci a jednu třetinu růstu reálných mezd místo současné poloviny. Valorizace budou vždy 1. ledna.

Současný systém je podle Jurečky neudržitelný. Rozevírá navíc nůžky mezi bohatými a chudými penzisty. „Stojíme před výzvou, kterou je udržitelnost důchodového systému. Kdybychom nic neudělali, tak by důchodový systém musel být dofinancován částkou, která by převýšila 300 miliard korun. Museli bychom proto například omezit jiné výdaje. Jsme v situaci, kdy musíme udělat krok, abychom i budoucím generacím zajistili důstojný důchod,“ uvedl Jurečka s tím, že důchodová reforma bude představena v květnu.

Změně valorizačního schématu předcházeli diskuze. „Jsme v situaci, kdy se valorizace velmi intenzivně debatovaly. Červnová valorizace zvýší průměrný důchod zhruba o 760 korun, průměrný důchod tak překročí hranici 20 tisíc korun. Průměrný důchod tak za rok a půl vzroste zhruba o 30 procent. Valorizace způsobily výrazný nárůst důchodů. I ve srovnání s ostatními státy z toho vycházíme velmi dobře,“ řekl Jurečka.

Problém jsou zejména mimořádné valorizace, které přicházejí na řadu ve chvíli, kdy ve sledovaném období rostou ceny nejméně o pět procent.

Mimořádná valorizace přijde ještě letos v červnu. Podle starých pravidel by procentuální výměra důchodů tedy ta, kterou má každá důchodce odlišnou, stoupla o 11,5 procenta vzhledem k výši inflace za dané období. Takový růst by ale byl obrovský zásah pro státní rozpočet.

Vláda proto přišla s novými pravidly. Ty stanovují, že si každý důchodce polepší o čtyři stovky. Jeho procentuální výměra penze pak stoupne o 2,3 procenta. Řešení je ale pouze dočasné a týká se výhradně mimořádné valorizace v červnu. Vláda proto musí přijít s dlouhodobou koncepcí.

Předčasné důchody budou nižší

Změny mají naznat také předčasné důchody. Loni totiž vznikla situace, kdy se kvůli hned dvěma mimořádným valorizacím vyplatilo jít do předčasného důchodu. Rozdíl může činit až několik tisíc korun. I to by se mělo změnit.

„Současné valorizační schéma zvýhodňuje ty, kteří si zažádají o předčasný důchod a zachytí valorizaci v době vysoké inflace. Ostatní mohou mít o stovky až jednotky tisíc korun méně,“ vysvětlila Helena Horská, členka národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Jste spokojeni s tím, jak vláda řeší agendu důchodů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 24. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

ne2334
ano248

Předčasný odchod do důchodu bude možný nejdéle tři roky před termínem starobního důchodu. Ministerstvo upraví také koeficient krácení, kdo jej bude chtít využít, bude mít krácení o něco vyšší než dnes. Podmínkou bude navíc odpracovaných 40 let. „Kdo dělal fyzicky náročnější profesi a začal pracovat dříve, na to snadno dosáhne,“ dodal.

Podle Jurečky mají být předčasná důchody využívány, když je k tomu objektivní důvod.

„Nyní hrozí, že udržitelnost důchodů je ohrožena. Výdaje na důchody rostly výrazně rychleji než příjmy státního rozpočtu,“ uvedl Petr Jánský, člen Národní ekonomické vlády s tím, že lidí, kteří pobírají důchody, bude více než těch, kteří na ně vydělávají s tím, že v květnu se dozvíme řadu dalších změn v důchodovém systému.

Návrh je aktuálně v mezirezortním připomínkovém řízení, následovat bude standardní legislativní proces. Jurečka počítá s tím, že o novinkách ještě bude jednat s opozicí. Prostor na parametrické úpravy podle něj ještě bude.

Opozice upozornila, že pokud balíček projde v této podobě, bude obstruovat. „Každá odpovědná opozice, která svou politiku bere poctivě a kouká se na budoucnost ve světle čísel, kterým nelze utéct, měla by se na to dívat tak, aby bylo na důchody i pro budoucí důchodce. Na otázku, jak by situaci řešila opozice, nedostávám žádnou konkrétní odpověď,“ řekl Jurečka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!