Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Přejmenování Volkswagenu na Voltswagen se v americké divizi nekoná, šlo jen o marketingový tah

Elektromobil Volkswagen model ID.3. foto: AP Photo/Jens Meyer, FileČTK

Wolfsburg (Německo) - Německý automobilový koncern Volkswagen nakonec svou americkou divizi nepřejmenuje, uvádějí tři zdroje agentury Reuters. Podle nich byla tisková zpráva v tomto duchu jen marketingovým tahem, který měl přitáhnout pozornost k plánům koncernu ohledně elektromobilů. Firma v úterý vydala sdělení, že její americká součást nově ponese název Voltswagen of America.
  14:20aktualizováno  22:05

 Nový název měl odkazovat na snahu německé automobilové skupiny prosadit se v USA s elektromobily. Oznámení vzbudilo velký zájem médií, podle zdrojů Reuters ale automobilka ve středu přijde s prohlášením, že nebylo myšleno vážně.

Podle serveru CNBC koncern zprávu o změně názvu americké divize omylem vydal s měsíčním předstihem už v pondělí a následně ji ze svého webu odstranil. V úterý však americká divize informaci potvrdila.

Volkswagen plánuje mít v Evropě šest továren na baterie, uvažuje i o Česku

Změna názvu podle dnešní tiskové zprávy vstoupí v platnost v květnu. Divize tento krok označila za „veřejnou deklaraci budoucích investic podniku do elektromobility“. Dodala, že označení Voltswagen bude používat u všech modelů poháněných elektřinou, zatímco auta s tradičním pohonem budou mít emblém VW.

Výroba elektromobilu Volkswagen model ID.3.
Elektromobil Volkswagen model ID.3.

Volkswagen znamená v překladu lidový vůz. Nový název pak odkazuje na jednotku elektrického napětí volt. „Možná měníme naše K za T, ale neměníme odhodlání této značky vyrábět nejlepší auta ve své třídě,“ uvedl šéf americké divize Scott Keogh. Firma podle něj věří, že její budoucností je „lidový elektrický vůz“.

Volkswagen budoucnost automobilového sektoru vidí v elektromobilitě, se kterou má velké plány. Jen do roku 2025 chce do vývoje elektromotorů investovat zhruba 35 miliard eur (asi 915 miliard Kč) a dalších 27 miliard eur (skoro 706 miliard Kč) vložit do digitalizace. Díky elektřině, digitalizaci a ekologickému provozu chce Volkswagen do roku 2050 dosáhnout takzvané klimatické neutrality.

Akcie Volkswagenu od začátku roku zpevnily o více než 70 procent. Podpořila je právě řada oznámení ohledně strategie v oblasti elektromobilů. V polovině března firma mimo jiné sdělila, že letos hodlá více než zdvojnásobit odbyt elektromobilů a že do roku 2030 plánuje mít v Evropě šest továren na výrobu baterií.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...