Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přelomový Dreamliner letěl poprvé mimo USA a přistál v Anglii

Ekonomika

  14:44
FARNBOROUGH - Dlouho očekávané nové letadlo 787 Dreamliner americké společnosti Boeing dnes vykonalo svou první cestu mimo Spojené státy. Za velké pozornosti nadšenců a novinářů přelomový letoun přistál na letišti Farnborough u Londýna, kde se od pondělka stane hlavním magnetem největší letošní světové letecké výstavy.

Boeing 787 Dreamliner foto: Reuters

Letoun přeletěl letiště se zamáváním křídly a po přistání se z něj za mediálního cirkusu vynořili manažeři Boeingu v čele s generálním ředitelem Jimem McNerneym, který ovšem do letounu nastoupil až po přistání. "Takto se budou dělat letadla příštích 80 let," prohlásil poté před novináři šéf Boeingu.

Dreamliner je prvním komerčním letadlem na světě vyrobeným z karbonových kompozit namísto hliníku. Je tak výrazně lehčí a odolnější než dosavadní letadla a díky tomu má i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu. Letoun 787 je prvním novým projektem firmy od roku 1995, kdy začal létat model 777.

Boeing 787 Dreamliner

Zahraniční debut Dreamlineru byl dlouho odkládán a nebylo ani zcela jisté, zda kvůli technickým potížím vůbec do Farnborough dorazí. Let do Anglie je prvním z pěti testovacích letů Dreamlineru mimo Spojené státy.

Testovací pilot Mike Bryan, který pilotoval devítihodinový let ze Seattlu s 16člennou posádkou, si nemohl stroj vynachválit. O přistání na krátké ranveji ve Farnbourough řekl, že mu připomnělo časy, kdy u námořnictva přistával se stíhačkami na letadlových lodích. "Můžu vám říct, že by stačilo jen doplnit palivo a cestující by už klidně mohli letět," řekl.

Čtěte také

Jeho stroj Dreamliner č. 3 však nikdy cestující přepravovat nebude, protože je jedním ze tří výlučně zkušebních letounů.

Svůj inaugurační testovací let, který přitáhl velkou pozornost médií, si Dreamliner odbyl v prosinci v USA ve státě Washington, kde má Boeing výrobní závod.

První dodávku těchto letadel japonské společnosti All Nippon Airways však firma kvůli výrobním problémům odsunula proti původnímu termínu o dva roky na konec letošního roku. Manažeři Boeingu navíc těsně před aerosalonem upozornili, že dodávka by mohla být dále odložena až na první měsíce příštího roku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!