Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Rusové ohrožují tranzit plynu, Ukrajina zastaví Evropě dodávky přes stanici Sochranovka

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU oznámil, že ve středu ráno přeruší tranzit ruského plynu do Evropy přes měřicí stanici Sochranovka. Zdůvodňuje to nepovolenými aktivitami ruských okupačních sil v systému, například odčerpáváním plynu. Navrhl přesměrování toku plynu na bod Sudža, který je území kontrolovaném Ukrajinou. Ruský plynárenský gigant Gazprom ale tvrdí, že takové řešení je technologicky nemožné.
  22:21

Pokud Rusko tok plynu nepřesměruje, mohou dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu klesnout až o třetinu, varoval šéf ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Jurij Vitrenko. Podle Vitrenka by přerušení dodávek přes Sochranovku nemělo mít dopad na domácí ukrajinský trh.

Podle GTSOU současná vojenská situace znemožňuje přepravu plynu přes měřicí stanici Sochranovka a kompresorovou stanici Novopskov nacházející se na územích okupovaných ruskými vojsky. Novopskov je první kompresorovou stanicí v Luhanské oblasti. Ta je tranzitní cestou pro množství odpovídající téměř třetině celkového objemu ruského plynu přepravovaného přes Ukrajinu do Evropy.

Celková smluvní kapacita pro tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy činí 109 milionů krychlových metrů denně. Hlavní cestou pro ruský plyn do Evropy je nicméně plynovod Nord Stream 1 vedoucí po dně Baltského moře, napsala agentura DPA. Nord Stream 1 má kapacitu 55 miliard krychlových metrů plynu ročně.

Ruští vojáci neoprávněně zasahují do systému

Ukrajinský provozovatel systému pro přepravu plynu ve své zprávě poukazuje na zásahy okupačních sil, například na nepovolené odčerpávání plynu. To podle zprávy ohrožuje stabilitu a bezpečnost celého ukrajinského systému pro přepravu plynu.

Šéf ukrajinského podniku Serhij Makogon sdělil agentuře Reuters, že ruské okupační síly začaly plyn určený k tranzitu do Evropy posílat do dvou regionů na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty.

Telegram

Ukrajinská strana uvedla, že ruskou firmu Gazprom o hrozbách pro tranzit plynu v důsledku aktivit ruských okupačních sil opakovaně informovala a vyzývala k ukončení zásahů, ale bez výsledku. Gazprom v úterý uvedl, že nevidí žádné důvody pro přerušení dodávek přes stanici Sochranovka. Dodal, že plní veškeré své závazky vůči odběratelům plynu v Evropě.

Autoři: ,