Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Příliš velké sousto. Britská náhrada satelitního systému Galileo má problémy

Ekonomika

  5:00
Satelitní společnost OneWeb měla být pilířem postbrexitové vesmírné budoucnosti Británie i základem pro budování vlastního systému satelitní navigace. Ukazuje se ale, že postavit národní satelitní systém nebude jednoduché ani levné.

Katapultáž evropského navigačního systému Galileo na vitualizaci. foto: ČTK/PR

Britská vláda počítá s tím, že po odchodu z EU bude mít vlastní satelitní systém pro navigaci, jež se bude používat v průmyslu i ve vojenství.

Vybrala si pro své cíle soukromou firmu OneWeb, kterou však musela zachránit před bankrotem – investicí ve výši 385 milionů liber. Přitom není jasné, zda se podaří vlastní vesmírný program vůbec rozjet.

Peníze došly

Ještě v roce 2012, kdy společnost se sídlem v Londýně začínala, měla ambiciózní cíle. Chtěla nabízet internetové připojení přes vlastní systém satelitů kdekoliv po Zemi. Do vyhlášení insolvence v březnu 2020 firma OneWeb vypustila 74 z plánovaných 648 satelitů.

Ještě loni OneWeb oznamovala, že dokázala získat nové finance ve výši 1,25 miliardy dolarů. Celkem dokázala od firem jako Coca-cola, Virgin patřící miliardáři Richardu Bransonovi nebo japonského technologického gigantu SoftBank vybrat skoro 3,5 miliardy dolarů.

O rok později však firma požádala ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Stala se jednou z prvních obětí koronaviru ve firemní sféře, protože právě japonský SoftBank rozhodl kvůli globální finanční nestabilitě z firmy stáhnout a peněžní tok vyschl. Jen SoftBank přitom už do firmy „nasypala“ dvě miliardy dolarů.

OneWeb už při vyhlášení bankrotového režimu uvedla, že režim chce využít k prodeji svých aktivit. „Naše současná situace je důsledkem ekonomického dopadu krize kolem nemoci covid-19,“ uvedl tehdy šéf podniku Adrian Steckel.

Britská vláda nakupuje

Začátkem července získaly v aukci zkrachovalou společnost Británie spolu s indickou společností Bharti Global OneWeb. Na začátku letošního října soud v New Yorku – kde má firma své druhé sídlo

– souhlasil s reorganizací a prodejem. Ze 45 procent vstoupila do společnosti britská

vláda, druhou část získala indická telekomunikační společnost Bharti Global Limited. Oba noví vlastníci se zároveň zavázali, že budou pokračovat ve vypouštění satelitů. Podle dohody obě strany přislíbily každá investici 500 milionů dolarů. Systém satelitů se má kromě poskytování internetu stát i součástí budování mobilní sítě 5G.

Akvizice firmy OneWeb se stala podle webu Wired.co.uk hlavním nástrojem pro postbrexitové vesmírné ambice Spojeného království. Británie totiž opouští i evropský systém satelitní navigace Galileo, který má zajistit členským státům nezávislost na americkém systému GPS a ruském GLONASS.

Zásadním problémem pro Británii je skutečnost, že s brexitem ztratí přístup k šifrované části služeb navigace Galileo. Británie proto doufá, že OneWeb bude fungovat jako plnohodnotná náhrada za ztrátu přístupu k evropskému satelitnímu navigačnímu systému.

Chybná kalkulace, nebo geopolitika?

Zádrhel je v tom, že satelity OneWeb jsou menší, zhruba metr krát metr, a obíhají v menší výšce (asi 1 200 kilometrů) od povrchu Země. Oproti tomu Galileo nebo americký GPS používají větší satelity, jež obíhají ve výšce 20 tisíc kilometrů.

Po vlně kritiky v britských médiích ministr průmyslu Alok Sharma vysvětlil, že investice vlády Jejího Veličenstva byla geopoliticky motivovaná, aby satelitní firmu nekoupil rival, například z Číny. Vláda už totiž během letošního roku vyloučila z budování sítě 5G na ostrovech čínskou společnost Huawei.

Převzetí OneWebu do rukou britské vlády může zabránit tomu, aby se k této technologii kromě Číňanů také snadno nedostaly komerční firmy, jako je Amazon, vysvětlil Serge Plattard, zástupce ředitele institutu Space Domain na University College London.

Premiér Boris Johnson slíbil, že ostrovní království vybuduje vlastní vesmírný program, jenž nebude závislý na evropském nebo americkém. Jen v tomto roce by na vesmírné projekty mělo směřovat 556 milionů liber.

Vesmírné projekty jsou sexy

Odborník na vesmírnou politiku Univerzity v Leicesteru Bleddyn Bowen připomenul, že se Johnson vyžívá v tom, aby hodně hovořil o vesmírných ambicích Británie.

Britskému sektoru, který je navázán na výzkum vesmíru a telekomunikace, se daří. Za poslední dvě dekády se ztrojnásobil, pozitivní vliv sehrálo i členství v Evropské kosmické agentuře (ESA).

Akvizice by navíc mohla podpořit její zpracovatelský průmysl, který čelí několika letům nejistoty kvůli dalšímu vývoji obchodních pravidel v reakci na brexit a kvůli koronavirové krizi mu hrozí zánik tisíců pracovních míst.

Spojené království v minulosti podporovalo rovněž budování systému Galileo částkou 1,4 miliardy liber.

Kvůli sporům ohledně přístupu k vývoji šifrované části Galilea, jež budou vojáci používat pro navádění raket, se však předchozí premiérka Theresa Mayová z projektu úplně stáhla a slíbila, že si země vybuduje vlastní systém.

Celkové náklady OneWebu se ale odhadují až na pět miliard liber a celý vývoj by mohl trvat pět let. Nicméně firma již oznámila, že letos v prosinci začne zase vysílat na orbitu další satelity. Již příští rok pak chce nabídnout komerční širokopásmové připojení a další komunikační služby. Nejprve je nabídne v Británii, na Aljašce, v severní Evropě, Grónsku, na Islandu, v arktických mořích a v Kanadě.

Nejistá budoucnost

Británii kvůli brexitu hrozí i to, že se z ostrovů stáhne i firma Airbus, jež má sídlo v Paříži, varoval Said Mosteshar z Londýnského institutu pro vesmírnou politiku. Celý sektor letectví a kosmonautiky je tak ve velmi nejisté situaci a nikdo neví, jak velké dopady bude mít odchod z unijních organizací.

Částka pěti miliard liber pro vybudování nové satelitní navigace je ale obrovská, a proto se vláda od této myšlenky v tichosti odklání. S tím souhlasí i Bowen, protože náklady považuje za neúměrné.

V Británii přitom vzniká řada menších vesmírných projektů včetně odpalovacích zařízení pro menší satelity. Mosteshar tvrdí, že je před Británií i Švédsko ohledně přípravy vlastního kosmodromu pro vypouštění menších satelitů.

V případě brexitu bez dohody hrozí i to, že se z ostrovů stáhne řada vysoce specializovaných odborníků z jiných zemí EU. Vojenský a zpravodajský sektor je sice více propojen s americkým, komerční a vědecká sféra ale spíše spolupracuje s evropskými partnery, varoval Bowen.

Britská vláda slíbila také vytvoření Národní vesmírné rady, jež má koordinovat vesmírné projekty v zemi. Mluvčí vlády uvedl, že tento sektor ve Spojeném království spustí další vlnu inovací v celé ekonomice. Hmatatelné výsledky zatím žádné nejsou, kromě investice do společnosti OneWeb.

Proti Muskovi a dalším

V závodě o vytvoření sítě satelitů na oběžné dráze, které by měly poskytovat rychlé širokopásmové komunikační služby, jde ale OneWeb do těžkého konkurenčního boje, v jehož čele stojí firma SpaceX Elona Muska se svým projektem Starlink.

Také Indie nebo Japonsko dělají velké pokroky. Mosteshar míní, že Británie bude mít velké problémy, aby dokázala hrát v dalších letech významnější roli ve vesmírném sektoru.

Zda bude OneWeb stačit alespoň jako náhrada projektu Galileo, se teprve ukáže. „Nevíme, zda se OneWeb do nového systému satelitních služeb vejde,“ připustil Bowen. 

Banner peak.cz.

Autor: