Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Průmysl loni klesl o 0,4 procenta. Je to nejhorší výsledek od pandemie covidu

ilustrační snímek foto: Dalibor Glück, ČTK

Snížení produkce oproti roku 2022 jde podle statistiků zejména za těžkým průmyslem – výsledek táhlo dolů například hutnictví nebo slévárenství. Oproti roku 2022 se ale snížila i výroba elektřiny. Celkový pokles nedokázalo zvrátit ani oživení ve výrobě automobilů. Zpomalení se nevyhnulo ani stavebnictví, kde produkce v roce 2023 klesla o 2,6 procenta.
  10:18

Statistici kromě celoročního výsledku zveřejnili také data za prosinec. V posledním měsíci roku meziročně klesla průmyslová produkce o 0,7 procenta. Ve srovnání s loňským listopadem byla ale vyšší o 2,8 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně skoro o procento stoupla.

„Meziroční tempo průmyslové výroby dosáhlo v závěru roku výsledku -0,7 procenta a kontrastovalo s automobilovým průmyslem, který si připsal téměř dvanáct procent,“ komentuje Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

„Automobilky téměř po celý loňský rok výsledky průmyslu díky dříve neodbaveným zakázkám v podstatě zachraňovaly. Bez jejich přispění by celé odvětví skončilo hluboko v černých číslech. Výroba osobních automobilů se dostala na třetí nejvyšší úroveň v historii a k překonání rekordu už stačilo opravdu poměrně málo, necelých čtyřicet tisíc vozů,“ dodává Dufek.

Letos stagnace, možná mírný růst

Data statistiků také ukázala, že průmyslové firmy musely redukovat počty zaměstnanců. Jejich počet se totiž v prosinci 2023 meziročně snížil o 2,2 procenta. Jejich průměrná mzda ale nominálně rostla o necelých osm procent.

„Průmyslová produkce byla v roce 2023 meziročně o 0,4 procenta nižší. K tomuto výsledku významně přispěly poklesy v odvětvích výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství. Oproti roku 2022 se snížila i výroba elektřiny. Celkový pokles nedokázalo zvrátit ani oživení ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků,“ shrnuje výsledek za celý rok Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Podle ekonoma Petra Dufka průmysl nečeká žádné velké oživení ani zkraje letoška. „Firmám ve většině oborů dál chybí nové zakázky, a proto musí stále spoléhat na zásobu těch dřívějších. Jsou tím pádem opatrnější v náborech, řízení zásob a tvorbě rezerv. Ostatně i dnes zveřejněné statistiky potvrzují problémy s objednávkami pro těžký a chemický průmysl i pro výrobu elektroniky,“ vysvětluje s tím, že je otázka, zda automobilky dál dokážou kompenzovat výpadky ostatních oborů.

„Pro začátek letošního roku proto budou charakteristická spíše slabší čísla. Dokud nenaskočí domácí a zahraniční poptávka, nezíská průmysl jako největší tuzemské odvětví tolik vyhlížený impuls,“ uzavírá Dufek.

Problémem pro tuzemský průmysl zůstává také slabý výkon německé ekonomiky. Země je totiž pro české firmy velmi důležitým obchodním partnerem. „Další komplikací jsou problémy lodní dopravy v Rudém moři, což může výrazně narušit dodavatelské řetězce českých firem. V tomto roce očekáváme stagnaci průmyslové výroby,“ shrnuje Filip Pastucha, ekonom poradenské společnosti Deloitte.

„V lednu došlo k silnému poklesu nálady v českém průmyslu, která navíc zůstává hluboko pod svým dlouhodobým průměrem. Nepříznivý vývoj signalizuje i PMI (indikátor, který značí sentiment ve výrobním sektoru, případně v celé ekonomice., pozn red.), německé PMI či německý IFO index, hlavní ukazatel ekonomické aktivity v Německu. Celkově i nadále vnímáme vývoj předstihových indikátorů jako nepříznivý, což by se mělo během prvního čtvrtletí projevit ve slabém výkonu českého průmyslu,“ komentují vývoj průmyslu analytici České spořitelny.

Optimističtější je ohledně výkonu průmyslu v letošním roce Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. Ten totiž připomněl, že letošní vyhlídky na tuzemský průmysl jsou dle očekávání analytické společnosti Focus Economics prozatím příznivé - průmysl by podle ní měl růst o necelá dvě procenta.

„Nicméně vše se bude odvíjet od rychlosti oživení zahraniční poptávky, která zůstává na začátku roku utlumená. Zároveň je pravděpodobné, že tuzemský automobilový průmysl již tak pozitivní vývoj jako loni nezaznamená, ten byl totiž tažen také některými jednorázovými vlivy, jako bylo dokončování nedodělků z roku 2022 či vliv nízké srovnávací základny z důvodu výpadků produkce,“ vysvětluje.

V útlumu bylo i stavebnictví

Za celý uplynulý rok klesla stavební produkce ve srovnání s tím předchozím o 2,6 procenta. V prosinci oproti stejnému období předchozího roku dokonce poklesla o 4,6 procenta. Ve srovnání s listopadem ale dokázala stoupnout o 1,3 procenta.

Stavební úřady vydaly meziročně o 7,5 procenta stavebních povolení méně, hodnota těchto povolení vzrostla o 62,4 procenta.

„Stavební produkce v roce 2023 meziročně klesla o 2,6 procenta a prudší pokles byl zaznamenán v segmentu inženýrského stavitelství. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení rostla, ale bytová výstavba byla v útlumu, zejména ve fázi zahajování,“ komentuje statistiku Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Podle Ondřeje Boreše ze společnosti Velux, která se zabývá výrobou střešních oken či žaluzií, lze čekat, že se letos zrychlí tempo rekonstrukcí. Pomohou k tomu totiž klesající úrokové sazby. „K modernizaci českého bytového fondu mohou pomoci i nové dotační programy, zároveň by mohly přispět k zastavení nebo zpomalení trendu vysidlování venkova. Postupně začne ožívat i nová bytová výstavba, spíše ale až ve druhé polovině roku,“ předpokládá Boreš.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...