Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První blok Temelína začal po skoro dvouměsíční odstávce vyrábět elektřinu

Ekonomika

  15:43
TEMELÍN (Českobudějovicko) - První blok jaderné elektrárny Temelín začal v pondělí v 15:04 znovu vyrábět elektřinu. Skončila tak plánovaná odstávka kvůli výměně paliva, která začala 1. března. Trvala 59 dní, energetici při ní vyměnili téměř třetinu paliva, také zkontrolovali bezpečnostní systémy a otestovali nový kontejner na použité palivo.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Než bude první blok na plném výkonu, udělají ještě testy, až bude reaktor na výkonu 80 procent. Začátek odstávky druhého bloku plánuje elektrárna na druhou polovinu června, také na dva měsíce. V pondělí o tom informoval temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelín odstavil na dva měsíce první blok. Energetici musí vyměnit skoro třetinu paliva

První blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Výkon budou energetici postupně zvyšovat. „Sledovat budeme také turbínu. Zde rozhodují setiny milimetrů a v minulosti jsme právě při najíždění po odstávce museli ladit usazení turbíny. Důležité budou také první dny, kdy stabilizujeme provoz na plném výkonu,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Proběhlo několik desítek modernizací

Při odstávce zvládli energetici téměř 15 000 činností včetně několika desítek modernizací. Zavezli 163 palivových souborů i šest souborů Westinghouse Electric Sweden. Podle člena představenstva ČEZ Bohdana Zronka proto, aby otestovali vlastnosti a získali know-how, než vyberou dodavatele pro další kontrakt. Se současným výrobcem, jímž je ruský TVEL, má ČEZ domluvený objem paliva do roku 2023.

Důležité byly podle Svitáka i zkoušky nového kontejneru na použité palivo od firmy Škoda JS. Trvaly pět dní. „Naostro nový kontejner použijeme při odstávce druhého bloku,“ řekl Kruml. Při odstávce zkontrolovali energetici i turbínu, zvládli 70 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojilo asi 1000 lidí.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 4,6 TWh elektřiny.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat