Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První Mongolové odletěli domů

Ekonomika

  12:26
PRAHA - Zpět do vlasti odletěla první skupina cizinců, kteří kvůli ekonomické krizi přišli v České republice o práci. Jde o 16 lidí mongolské národnosti, kteří využili pomoci českého státu. Ten jim proplatil letenku a na cestu přispěl 500 eury. Z Prahy letí do německého Frankfurtu a odtud do hlavního města Mongolska Ulánbátaru. Zájmem médií byli Mongolové zaskočeni.

Mongolové poletí z Ruzyně přes Frankfurt do Ulánbátaru foto: Josef HymplLidovky.cz

"Někteří z nich se domů těší," řekla na letišti Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci, která se o cizince do odletu starala. Podle ní by ale Mongolové raději v ČR zůstali a vydělávali. "Za krizi ale nikdo nemůže," dodala Sládková.

Na cizince budou na letišti v Ulánbátaru čekat pracovníci nevládních organizací, kteří se o ně postarají. Podle Sládkové také ministerstvo vnitra připravuje s dalšími organizacemi projekty, které cizincům v jejich zemi umožní začlenit se mezi své krajany.Od pondělí mají propuštění cizinci možnost požádat v rámci projektu dobrovolných návratů o bezplatnou letenku do své vlasti a příspěvek do začátku 500 eur (cca 14.500 korun).

Do 30 dní pak mají začít v Česku přísnější celorepublikové kontroly cizinců; stát bude razantněji postupovat proti těm, kteří jsou v Česku nelegálně, řekl novinářům ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

"Pro ty, kteří poruší zákon, platí nikoliv systém dobrovolných návratů, ale nucených návratů," řekl Langer. Podle něj vyhoštění ilegálních cizinců stojí mnohem více než právě projekt dobrovolných návratů, který zahájila vláda.

Zájem o pomoc mají hlavně Mongolové, mezi Vietnamci je mizivý
Stát chce touto akcí zabránit tomu, aby se nezaměstnaní cizinci dostali do ilegality, hrozil by pak prý nárůst kriminality a organizovaného zločinu. Zatímco Mongolové o pomoc zájem mají, mezi Vietnamci je podle médií mizivý.

"Největší zájem o pomoc českého státu je mezi Mongoly, mezi Vietnamci moc velký není," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Za první tři dny projektu evidovalo ministerstvo vnitra přes 200 žádostí hlavně Mongolů.

První fáze projektu bude trvat osm měsíců a bude moci ji využít 2000 cizinců. Podmínkou je, že žadatel musí prokázat nedostatek finančních prostředků. Vláda počítá s náklady ve výši 60,7 milionu korun.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!