Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

Ekonomika

  11:15
Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po dvouminutovém průletu bouřkovou celou museli piloti požádat o nouzové přistání. „Cítili jsme, jak kroupy bijí do trupu, znělo to jako kameny,“ uvedla jedna z cestujících. Letoun v bouřce přišel o část přídě, poškozena byla i okna pilotní kabiny, uvedla letecká společnost.

Kroupami poškozený boeing rakouských aerolinií po přistání ve vídeňském Schwechatu (10. června 2024) foto: https://x.com/Centinela_35

„Let OS434 odstartoval ze španělské Palmy de Mallorca a mířil do Vídně. Během něj se ocitl v bouřkové cele,“ uvedla společnost Austrian Airlines ve svém prohlášení. Kroupy poškodily okna pilotní kabiny Airbusu A320 a kompletně zničily panely přídě letadla.

„Myslím, že jsme byli asi dvacet minut před přistáním, když jsme se dostali do mraku. Pak začaly turbulence,“ uvedla pro ABC News cestující letu jménem Emmeley Oakleyová. Dodala, že zvuk kousků ledu dopadajících na trup letounu byl jasně slyšet uvnitř.

„Cítili jsme, jak kroupy dopadají na letadlo. Znělo to, jako když vás bombardují kameny,“ napsala. Trvalo to asi dvě minuty, než stroj bouřkou proletěl. Po celou dobu podle jejích slov mezi cestujícími létaly kelímky i mobilní telefony.

Když airbus prolétal bouřkovým mrakem, který podle vyjádření letecké společnosti nebyl viditelný na radaru, piloti požádali o nouzové přistání. „Někteří lidé křičeli, ale letušky jim okamžitě přispěchaly na pomoc,“ dodala cestující. Palubní personál však podle ní odvedl opravdu dobrou práci a všechny uklidnil. Navzdory náročnému závěrečnému úseku letadlo bezpečně přistálo na letišti Vídeň-Schwechat. Nikomu z cestujících na palubě se nic nestalo, uvedla společnost Austrian Airlines.

„Až při výstupu z letadla jsme si všimli, že letadlu chybí příď! Piloti odvedli opravdu skvělou práci, aby vše proběhlo hladce a bezpečně,“ uznala cestující.

Technický tým společnosti Austrian Airlines v současné době vyčísluje škody. Je zřejmé, že po tomto vážném incidentu bude 23 let starý stroj imatrikulačního označení OE-LBM až do odvolání odstavený. Není jasné, jak dlouho potrvá provedení příslušných oprav letadla, uzavřel portál ABC News.

Autor: