Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakouští taxikáři již nebudou moci skládat zkoušky v turečtině. Z důvodu snížení nákladů

Ekonomika

  11:11
VÍDEŇ - Budoucí rakouští taxikáři napříště nebudou smět skládat zkoušky z teorie v turečtině. Testování v jiných cizích jazycích jako je angličtina, chorvatština a slovinština ovšem bude možné i nadále. Ministr dopravy Norbert Hofer z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) k tomu uvedl, že krok je motivován snížením nákladů. Citoval jej internetový server BBC.
(ilustrační snímek) Taxi

(ilustrační snímek) Taxi foto: iDNES - Jiří MeixnerMAFRA

Taxikáři žádají po vládě aby vypnula služby Uber a Taxify. Podepsané memorandum je podle nich pouze hra o čas

„Každý další testovací jazyk stojí stát pětimístné částky a není to opodstatněné,“ řekl rozhlasové stanici Ö1. Dodal ale, že záměrem je i povzbudit kandidáty k tomu, aby se učili německy. Testy skládá v turečtině jen menšina budoucích taxikářů, přesto jde údajně o druhý nejčastěji volený jazyk, uvádí BBC.

Změna ve volbě testovacího jazyka taxikářských zkoušek přichází v období zhoršování rakousko-tureckých vztahů. Lidovecký (ÖVP) kancléř Sebastian Kurz, který vládne s FPÖ v koalici, požaduje, aby Evropská unie ukončila přístupové rozhovory s Ankarou. Jeho postoj pohněval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Loni v květnu proto Turecko vetovalo spolupráci NATO s Rakouskem. Turecko je jedním z klíčových členů NATO a Rakousko je neutrální stát.

Autor: