Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řecký návrat k drachmě? Merkelová mění názor

Ekonomika

  10:13
BERLÍN/PRAHA - Vláda německé kancléřky Angely Merkelové už se proti odchodu Řecka z eurozóny nestaví tak kategoricky, jako dosud. Merkelová sice nadále popírá, že by odchod Řecka z eurozóny byla jedna ze zvažovaných možností, její odpor už ale není tak silný.

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata foto: Reuters

S odkazem na zdroje v koaliční vládě to dnes napsal německý ekonomický list Financial Times Deutschland (FTD). List uvedl, že Merkelová se o Řecku v pondělí bavila se zástupci svých křesťanských demokratů (CDU) a s představiteli křesťanských socialistů (CSU). Tématem jednání bylo neplnění podmínek, na nichž se Řecko dohodlo s věřiteli výměnou za čerpání úvěru.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepopulární vláda Merkelové se po nedělní porážce v zemských volbách potýká ještě s dalším problémem: podle listu Süddeutsche Zeitung se totiž ukazuje, že až se bude hlasovat o posílení pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF), Merkelová patrně nedá dohromady dost koaličních hlasů. Spoléhat se tak bude muset na hlasy opozice.

'Řecko by si odchodem moc nepomohlo'
Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu mají Atény postupně získat půjčku 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Ukázalo se ale, že tato suma stačit nebude. Eurozóna se proto s MMF letos v červenci dohodla na druhém záchranném balíku ve výši 109 miliard eur. K němu už ale přispějí i soukromí věřitelé, což jsou hlavně banky.

Možností odchodu Řecka z eurozóny už se zabývala řada ekonomů. Podle nich by si ale Atény patrně moc nepomohly, protože po návratu k řecké drachmě a jejím pravděpodobném oslabení by se zemi zvýšily splátky dluhů. Řecko má totiž půjčky v eurech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!