Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Revoluce plynu z břidlic v Číně. Předhoní USA?

Ekonomika

  10:02
DAUHÁ - Čína má nakročeno k revoluci břidlicového plynu a těžba z těchto zdrojů by měla překonat i prudce rostoucí produkci ve Spojených státech. Řekl to dnes na Světovém kongresu o ropě a plynu v Kataru předseda správní rady čínské státní energetické společnosti Sinopec Fu Čcheng-jü.

Svařování jednotlivých kusů plynovodu. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V pondělí čínští činitelé v katarské metropoli Dauhá oznámili, že britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell nalezl v Číně slibné ložisko břidlicového plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf Sinopec uvedl, že do pěti až deseti let čínská produkce břidlicového plynu překročí objem americké těžby. "Myslím, že celkové zásoby máme ještě vyšší než v USA, takže naše produkce nebude nižší než jejich, je to ale otázka času," řekl Fu novinářům.

Dodal, že Čína se chce poučit z amerických zkušeností a vyhnout se některým problémům kolem zásob vody spojeným s technikami hydraulického štěpení a horizontálního vrtání, jimiž se plyn z hornin dobývá.

USA v posledních několika letech zažily "břidlicovou revoluci", která zásadně proměnila místní trh plynu a začíná mít dopady i na světový trh. Spojené státy ještě nedávno plyn dovážely, nyní však dospěly do situace, kdy američtí těžaři plánují vyvážet stlačený plyn do Asie a začínají pomýšlet na jeho využití v dalších oborech vedle tradičního využití jako zdroje k výrobě elektrické energie a tepla.

Největší zásoby světa

Dubnová zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) uvádí, že zásoby technicky těžitelného plynu z břidlic v Číně dosahují asi 36 bilionů krychlových metrů, a jsou tak zdaleka největší na světě. Zásoby USA činí asi 24 bilionů kubíků.

Shell objevil ve svých dvou vrtech na jihozápadě Číny velmi nadějná množství plynu, oznámil v pondělí zástupce státní čínské společnosti PetroChina, která je čínským partnerem Shellu. Britsko-nizozemský koncern to nepotvrdil a uvedl jen, že dokončí průzkumné vrty do konce tohoto roku.

Šéf společnosti Peter Voser již dříve vyjádřil ohledně břidlicového plynu v Číně "velká očekávání".

Čína začala vrtat na jihozápadě země, kde by chtěla do konce roku 2020 dosáhnout roční produkce 80 miliard krychlových metrů. Na konci tohoto desetiletí by již chtěla plynem pokrývat deset procent své energetické spotřeby oproti jednomu procentu v roce 2006, uvedlo minulý měsíc Světové jaderné sdružení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!