Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa

Nebojte se zimy, plyn do Evropy bude proudit dál, slibují Rusové

Zemní plyn (ilustrační foto) foto: Shutterstock

MOSKVA - Ruští politici vyloučili, že by v zimních měsících posílali do Evropy míň plynu než dosud. Zároveň tvrdí, že i teď dodávají svým zákazníkům dohodnuté množství, výpadky se údajně týkají jen „dodatečného objemu“.
  17:05

Rusové se nebudou “mstít“ evropským zemím za zpětné posílání suroviny na Ukrajinu, která je nyní od plynu z Putinovy země odstřižená.

Rakouskému listu Die Presse to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. "Je to vyloučeno," tvrdí Novak. Rusko v polovině června zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů.

ČTĚTE TAKÉ:

Některé evropské země si v posledních dnech stěžují na pokles dodávek plynu. Energetická společnost Gazprom však tvrdí, že dodává plyn do Evropy podle dohodnutých kontraktů. Pokles se podle ní týká pouze takzvaného dodatečného objemu.

Provozovatel slovenského tranzitního plynovodu Eustream ve čtvrtek uvedl, že dodávky ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko zůstávají na zhruba stejné úrovni jako v uplynulých dnech, ale pod úrovní objemu z předchozího týdne.

Dodávky proti minulému týdnu klesly o zhruba 17 procent a jsou na nejnižší úrovni nejméně od roku 2011.

O čtvrtinu míň plynu

Dominantní prodejce plynu na Slovensku, společnost Slovenský plynárenský priemysel nyní dostává z Ruska oproti plánu zhruba o čtvrtinu méně suroviny. Pokles dodávek pro SPP začal minulý týden, tehdy podnik zaznamenal asi desetiprocentní výpadek.

Také polský provozovatel plynovodů Gaz-System oznámil, že dodávky z Ruska zůstávají na snížené úrovni z předchozích dnů a stále nesplňují požadavky polské plynárenské společnosti PGNiG.

Zemní plyn (ilustrační foto)

Polsko v předchozích dnech dostávalo 19 až 20 milionů krychlových metrů zemního plynu denně, což je prý o pětinu méně, než žádá PGNiG.

Novak v rozhovoru s listem Die Presse nesouhlasil s tvrzením, že Gazprom dodávky do Evropy snižuje. "Tato interpretace je nesprávná. V těchto dnech byly objednávky vyšší než obvykle a Gazprom tuto zvýšenou poptávku nedokázal plně uspokojit," prohlásil.

Podle Novaka je nyní obtížné hodnotit vyhlídky na dosažení dohody o obnovení dodávek na Ukrajinu. "Doufám, že rozum zvítězí a dohody bude dosaženo," uvedl ministr.

Novak rovněž zdůraznil, že Gazprom hodlá dodávat plyn do Evropy v souladu se smlouvami. Upozornil však, že Rusko nemůže zajistit, že Ukrajina část plynu určeného pro Evropu nepoužije pro vlastní potřebu. "Za velmi chladných dnů by mohl být všechen plyn odčerpán (Ukrajinou) a Evropa by mohla zůstat bez plynu," prohlásil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!