Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Odplata za výměnu zbraní pro Ukrajinu. Rusko nechce banány z Ekvádoru

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Diplomatická roztržka mezi Ruskem a Ekvádorem se prohlubuje. Poté, co se Ekvádor rozhodl předat své staré ruské – a také ještě sovětské – zbraně Spojeným státům výměnou za nové americké, se konflikt přesunul dalším směrem. Rusko se totiž rozhodlo omezit dovoz ekvádorských banánů.
  13:02

Ruská federální agentura pro veterinární a rostlinolékařské kontroly oznámila, že zakázala dovoz banánů, za kterými stojí pět konkrétních ekvádorských firem. Oficiální vysvětlení je, že v předchozích dodávkách tohoto ovoce kontroloři objevily blíže nespecifikovanou nákazu. Informovala o tom agentura AP.

Ekvádor se řadí mezi největší exportéry banánů na světě. V roce 2022 činily tržby této země za vývoz banánů zhruba 3,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 80 miliard korun. Přibližně pětina tohoto vývozu dlouhodobě směřuje do Ruska. Nyní ale jihoamerická země bude nejspíš muset hledat nové obchodní partnery.

Zahraniční agentury začátkem února uvedly, že ekvádorská vláda se rozhodla přijmout nabídku Washingtonu na výměnu vysloužilého ruského a ukrajinského válečného vybavení za vyspělé americké vojenské technologie v hodnotě asi 200 milionů amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 4,6 miliardy korun.

Ekvádorský prezident Daniel Noboa označil toto vybavení za šrot, který potřebuje náhradu. Ta má sloužit hlavně v boji proti ekvádorským drogovým gangům. Rusko se sice snaží ekvádorsko-americký obchod zvrátit – ruské ministerstvo zahraničí konkrétně uvedlo, že Ekvádor nesmí toto vybavení prodat třetí straně bez souhlasu Ruska – nejspíš se mu to ale nepovede.

Rusko je popuzené tímto rozhodnutím o to víc, že ekvádorské zbraně mají následně zamířit na Ukrajinu, aby pomohly přímo v bojišti.

Ekvádorský náměstek tamního ministerstva zahraničí uvedl, že ruské jednání vnímá jako odvetu. „Lze doufat, že patovou situaci vyřeší diplomatické rozhovory,“ uvedl Carlos Estarellas.

Představitelé předních ekvádorských firem každopádně říkají, že Rusko je pro ně jako trh velmi důležité. A domnívají se, že jeho plnohodnotná náhrada by byla obtížná. Richard Salazar jako ředitel banánové asociace ACORBANEC ale zároveň dodal, že zhruba 15 ekvádorských podniků své banány do Ruska stále ještě vyváží.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!