Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Trhy znervózňuje napětí na Ukrajině. Padají rubl i ruské akcie

Ilustrační foto foto: Pixabay.com

Ruské akcie od pondělního rána padají o více než šest procent. Stejně tak oslabuje i rubl, který se ocitl na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Důvodem propadu je ochlazení vztahů Ruska se Západem a stupňující se napětí u hranic s Ukrajinou.
  12:28

Krátce před 11:00 středoevropského času se dolar prodával za 78,20 rublu, a vykazoval tak růst o 0,9 procenta. Naposledy byl tak vysoko v říjnu 2020. Ještě loni na podzim stačilo na nákup jednoho dolaru kolem 70 rublů. Euro se ve stejnou dobu prodávalo za 88,55 rublu a vykazovalo růst o 0,6 procenta. Pohybuje se tak blízko maxima z loňského jara.

Zvýšená kolísavost je u cen ruských aktiv patrná už několik týdnů, v posledních dnech ale napětí mezi Ruskem a Západem vygradovalo. Spojené státy v neděli oznámily, že nařizují rodinám diplomatů, aby opustily Ukrajinu.

Ruské akcie padají

Velmi výrazně začaly oslabovat akcie – po ranním poklesu o tři procenta ztráty brzy zdvojnásobily a před polednem se index RTS, denominovaný v dolarech, pohyboval kolem 1309 bodů. 

Proti předchozímu dni tak vykazoval propad o více než 6,5 procenta a byl nejníže od podzimu 2020. Na konci loňského října byl na rekordních zhruba 1919 bodech. Index MOEX, který je denominovaný v rublech, pak ztrácel 4,6 procenta na 3280 bodů.

„V případě místního trhu je potřeba očekávat pokračující odklon od rizikových aktiv. Napětí doutná a moc příležitostí zachovat si tvář není ani na jedné straně. 

O budoucích událostech se dá jen debatovat, teď zavládne nejistota,“ uvedli v poznámce klientům analytici společnosti BCS Global Markets.

Autoři: ,