Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Obchody plné potravin, ale prázdné peněženky. Inflace dohnala Rusy do úzkých

Trhy na náměstí v Moskvě (10. října 2023) foto: Profimedia.cz

Ruští spotřebitelé se dostávají do úzkých kvůli přetrvávající vysoké inflaci. Regály moskevských supermarketů jsou plné ovoce a zeleniny, sýrů a masa. Mnozí nakupující se však na nabídku dívají s hrůzou. Kvůli růstu cen jsou totiž jejich peněženky prázdné.
  11:00

Ruská centrální banka letos čtyřikrát zvýšila základní úrokovou sazbu, aby se tak pokusila dostat inflaci pod kontrolu a stabilizovat kurz rublu. Ekonomika se totiž potýká s dopady ruské vojenské operace na Ukrajině a s dopady sankcí, které na ni proto Západ uvalil, píše agentura AP.

Když banka naposledy zvýšila sazby na 15 procent, což je dvojnásobek oproti začátku roku, uvedla, že ji znepokojují ceny, které rostou ročním tempem přibližně 12 procent. Nyní banka předpokládá, že inflace za celý letošní i příští rok bude činit přibližně 7,5 procenta. Ačkoli je tato míra vysoká, může být podhodnocená.

„Pokud budeme hovořit v procentech, pak se pravděpodobně (ceny) zvýšily o 25 procent. Jde o maso, základní produkty – mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, uzeniny. Můj manžel nemůže žít bez uzenin! Někdy nad prudkým nárůstem cen jen žasnu,“ řekla AP Roxana Cheltkovová, když nakupovala v jednom z moskevských supermarketů.

Jiná zákaznice Lilja Carkovová na otázku, zda jí jako důchodkyni stačí příjem na jídlo, odpověděla, že jí pomáhají její děti. „Nevím, jak bych bez nich zaplatila nájem a jídlo,“ řekla sedmdesátiletá žena.

Nárůst až o 74 procent

Údaje ruského statistického úřadu Rosstat zveřejněné 1. listopadu ukazují obrovský nárůst cen některých potravin oproti roku 2022. V případě zelí o 74 procent, pomerančů o 72 a okurek o 47 procent.

Ruský parlament schválil rozpočet na roky 2024 až 2026, kde je na výdaje na obranu vyčleněna rekordní částka. Maxim Blant, ruský ekonomický analytik působící v Lotyšsku, to považuje za náznak toho, že ceny budou nadále prudce růst.

„Je prostě nemožné vyřešit otázku inflace v podmínkách, kdy vojensko-průmyslový komplex dostává neomezené finanční prostředky, kdy dostane vše, oč požádá, kdy podíl tohoto vojensko-průmyslového komplexu na ekonomice roste velmi rychlým tempem,“ řekl Blant AP.

Zvyšování sazeb mírně zchladilo propad kurzu rublu – ten se nyní pohybuje kolem 88 rublů za americký dolar (za jednu Kč se nyní platí přes čtyři rubly), přičemž dříve to bývalo i více než 100 rublů za dolar. Je to však stále mnohem více než v létě 2022, kdy se kurz pohyboval kolem 60 rublů za dolar. Slabý rubl udržuje vysoké náklady na dovoz.

Autoři: ,