Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ryanair kvůli koronaviru propustí 15 procent zaměstnanců, plné obnovení provozu očekává nejdříve v roce 2022

Ekonomika

  11:31
Dublin - Ryanair plánuje propustit 15 procent zaměstnanců, tedy asi 3000 lidí. Irská nízkonákladová aerolinka to uvedla ve svém pátečním sdělení a dodala, že jedná s Boeingem o pozastavení dodávek objednaných letadel, protože neočekává, že se letecký provoz v Evropě plně obnoví dříve než v roce 2022. Krize je důsledkem pandemie nemoci covid-19.

Boeing 737 společnosti Ryanair foto: WikipediaLidovky.cz

Boeing zruší až deset procent pracovních míst, dotkne se to zhruba 16 000 zaměstnanců

Rušení pracovních pozic se dotkne především pilotů a kabinového personálu. Na zbylé zaměstnance čeká neplacená dovolená, snižování mezd až o 20 procent a v plánu je i uzavírání poboček po Evropě, sdělil největší evropský nízkonákladový dopravce. Šéf společnosti Michael O’Leary souhlasil, že se vzdá poloviny svého ročního příjmu.

Letadla britské nízkonákladové společnosti Ryanair.
Cestující vystupují z letadla společnosti Ryanair, které přiletělo na letiště...

Ryanair očekává, že bude trvat až dva roky, než se počty cestujících a ceny letenek vrátí na úroveň z roku 2019. Společnost v březnu většinu letů zrušila a nepředpokládá, že provoz obnoví dříve než v červenci.

Ryanair odhaduje, že v prvním finančním čtvrtletí, tedy od dubna do června, uskuteční méně než jedno procento plánovaných letů a v dalších třech měsících maximálně polovinu letů. Šéf koncernu proto odhaduje ztrátu v prvním kvartálu na více než 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč). Podle O’Learyho to bude vůbec první ztráta za první čtvrtletí v historii firmy. Se ztrátami firma počítá i ve druhém finančním kvartálu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!