Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Čínský výrobce škodovek, VW a cadillaců se podle Reuters chystá propouštět

Škoda Octavia Pro foto: Škoda Auto

Čínská státní společnost SAIC Motor hodlá v letošním roce zrušit tisíce pracovních míst ve společných podnicích, které provozuje s německou automobilkou Volkswagen a americkou General Motors, a také v jedné ze svých divizí pro výrobu elektromobilů.
  11:03

Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Mluvčí SAIC nicméně označil tyto zprávy za spekulace, které nejsou pravdivé.

Podle informovaných zdrojů má SAIC v úmyslu zrušit 30 procent pracovních míst ve společném podniku SAIC-GM, deset procent pracovních míst ve společném podniku SAIC Volkswagen a více než polovinu pracovních míst ve své divizi pro výrobu elektromobilů Rising Auto.

Rozsáhlé snižování počtu zaměstnanců je v čínských státních podnicích neobvyklé. Informace o plánech SAIC přicházejí v době, kdy na čínském trhu zuří ostrá cenová válka. SAIC a její zahraniční partneři v poslední době přicházejí o pozice na čínském trhu v důsledku ostré konkurence ze strany americké automobilky Tesla a soukromých čínských automobilek v čele s firmou BYD, píše Reuters.

Plánované snížení počtu pracovních míst se podle citovaných zdrojů uskuteční postupně během letošního roku. Velká část má být realizována prostřednictvím zavedení přísnějších norem pro výkony zaměstnanců a nabídky odstupného hůře hodnoceným zaměstnancům, kteří podají výpověď, uvedly zdroje.

Největší čínská státní automobilka

SAIC Motor Corp., Ltd. (dříve Shanghai Automotive Industry Corporation ) je čínský státní výrobce automobilů se sídlem v Antingu v Šanghaji . „Společnost byla založena v roce 1955 a v současnosti je největším z „velké čtyřky“ státních výrobců automobilů v Číně, jmenovitě: SAIC Motor, FAW Group , Dongfeng Motor Corporation a Changan Automobile,“ píše wikipedia. V roce 2023 SAIC vyrobil pět milionů aut.

„SAIC odvozuje svůj původ od prvních let čínského automobilového průmyslu ve 40. letech 20. století a SAIC byl jedním z mála výrobců automobilů v Maově Číně,“ píše wikipedia.

SAIC vyrábí a prodává vozidla pod vlastními značkami IM, Maxus, Rising, Baojun, Wuling, a dále pak pod značkami v rámci joint-venture partnerství se zahraničními výrobci. V rámci SAIC-Volkswagen vyrábí auta značek Volkswagen, Audi, Škoda a v SAIC-General Motors pak produkuje Buicky, Chevrolety a Cadillacy. V roce 2021 tvořily vozy vlastních značek SAIC 52 % prodejů.

Joint-venture SAIC-VW je nejstarší fungující automobilový „čínsko-zahraniční“ podnik, který existuje od osmdesátých let. Spolupráce s General Motors pak funguje od roku 1998.

Přímo koncernu SAIC patří ještě značky MG a Roewe. První je ikonickou původně britskou značkou, která se nyní úspěšně prosazuje v Evropě. Roewe pak vzniklo na základech zkrachovalého britského Roveru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!