Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Samsung končí v Evropě s prodejem laptopů. Trápí ho i mobily

Blízký východ

  11:15
SOUL - Jihokorejská společnost Samsung Electronics ukončí prodej laptopů v Evropě, včetně modelu s operačním systémem od Googlu Chromebook, který dříve patřil mezi nejprodávanější ve své kategorii. Firma nevyloučila, že by k podobnému kroku mohla přistoupit i na jiných trzích.

Samsung představil nový tablet Galaxy Note 10 foto: Reuters

Samsungu se v poslední době nedaří úplně podle jeho představ. Ať už v prodeji notebooků či mobilních telefonů.

"Rychle se přizpůsobujeme potřebám trhu a poptávce," uvedla firma v prohlášení. "V Evropě nyní ukončíme prodej notebooků, včetně Chromebooku. Je to konkrétně pro tento region a nutně to neodráží podmínky na jiných trzích."

PSALI JSME:

Samsung však dodal, že nadále bude vyhodnocovat podmínky na trhu a případně učiní další změny, pokud to bude nutné pro udržení konkurenceschopnosti.

Potíže Samsungu nejsou úplně výjimečné. Japonská Sony letos oznámila, že prodá svoji divizi Vaio a přestane prodávat osobní počítače.

Daří se čínskému Lenovu

Nicméně další firmy v poslední době hlásí růst v sektoru. Výzkumná společnost IDC odhaduje, že prodej přenosných osobních počítačů letos na zralých trzích stoupne o 5,6 procenta, když loni naopak klesl.

Samsung nepatří mezi pět největších prodejců osobních počítačů a zdá se, že na růstu prodeje má hlavní podíl konkurence.

 

Čínská firma Lenovo nedávno oznámila růst příjmů z prodeje notebooků za druhé čtvrtletí o 17 procent, hlavně díky poptávce v 15 zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky. Také Applu se zvýšil prodej jeho přístrojů Mac, a to o 13 procent, hlavně díky poptávce po přístroji MacBook Air.

V posledních měsících trápí Samsung i prodej mobilních telefonů. Průzkumy naznačují, že na trzích v Indii a Číně Samsung překonaly místní firmy Micromax a Xiaomi.

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...