Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

EU po dvou letech války schválila už 13. balík sankcí vůči Rusku

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP

V souvislosti s druhým výročím ruské agrese na Ukrajině členské státy EU definitivně schválily třináctý balík sankcí vůči Rusku. Šéfové unijních institucí v Bruselu zopakovali, že Rusko ponese odpovědnost za agresivní válku a její globální důsledky.
  18:32

Rada EU prostřednictvím 13. sankčního balíčku rozhodla o uložení omezujících opatření vůči dalším 106 jednotlivcům a 88 subjektům odpovědným za jednání narušující nebo ohrožující územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny. Schválené nové seznamy se zaměřují především na vojenský a obranný sektor a přidružené osoby, včetně těch, kteří se podílejí na dodávkách zbraní z KLDR do Ruska, jakož i na členy soudnictví a místní politiky. Sankční balíčky EU vůči Rusku nyní zahrnují celkem více než 2000 jednotlivců a subjektů.

„ Zpřísňujeme omezující opatření vůči ruskému vojenskému a obrannému sektoru a zaměřujeme se na další subjekty ve třetích zemích, které dodávají vybavení, a také na osoby odpovědné za nezákonné deportace a vojenskou převýchovu ukrajinských dětí,“ uvedl Josep Borrell, vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU.

Rada přidala 27 nových subjektů na seznam subjektů přímo podporujících ruský vojenský a průmyslový komplex v jeho útočné válce proti Ukrajině. Budou podléhat přísnějším vývozním omezením týkajícím se zboží a technologií dvojího užití, jakož i zboží a technologií, které by mohly přispět k posílení ruského obranného a bezpečnostního sektoru. Některé z těchto subjektů se nacházejí ve třetích zemích (Indie, Srí Lanka, Čína, Srbsko, Kazachstán, Thajsko a Turecko) a podílely se na obcházení obchodních omezení. Další jsou ruské subjekty zapojené do vývoje, výroby a dodávek elektronické součástky pro ruský vojenský a průmyslový komplex.

Poslední 13. balíček konkrétně uvádí společnosti obstarávající Rusku klíčové komponenty dronů. Opatření mají zabránit Ruska v získávání citlivých západních technologií pro svoji armádu.

Evropská unie stojí za Ukrajinou jednotněji než kdy jindy, napsali ve společném prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Podporu Kyjevu vyjádřili v předvečer druhého výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině.

„Více než kdy jindy zůstáváme jednotní a věrní svému slibu podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba,“ uvedli šéfové tří unijních institucí den před 24. únorem, který označili za „tragické výročí“. Ruskou agresi proti Ukrajině označili za zjevné porušení mezinárodního práva a Charty OSN.

„EU bude vždy podporovat nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic,“ uvedli lídři v prohlášení. „Evropská unie bude pokračovat ve své silné a neochvějné politické, vojenské, finanční, hospodářské, diplomatické a humanitární podpoře, aby pomohla Ukrajině bránit se, chránit své obyvatele, města a kritickou infrastrukturu, obnovit svou územní celistvost, přivést zpět tisíce deportovaných dětí a ukončit válku,“ dodali.

Šéfové unijních institucí v prohlášení zopakovali, že odpovědnost za tuto válku a její globální důsledky nese pouze Rusko. „Jsme i nadále odhodláni pohnat jej k odpovědnosti,“ uvedli v prohlášení. Von der Leyenová, Michel i Metsolaová prohlásili, že jsou nadále připraveni zvyšovat tlak na Moskvu, aby omezili její schopnost vést válku.

Autoři: ,