Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sazba v eurozóně je na rekordním minimu

Ekonomika

  13:58aktualizováno  16:33
FRANKFURT - Evropská centrální banka (ECB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na historické minimum 1,25 procenta. Zklamala tím finanční trhy, které očekávaly snížení hlavní sazby na jedno procento. Šéf banky Jean-Claude Trichet ale řekl, že ECB možná úroky ještě sníží, pokud k tomu bude důvod.

Snižováním úroků chce ECB přivolat oživení ekonomiky z těžké recese. foto: AFP

"Je to ten spodní limit? Řekl bych, opravdu upřímně, že pokud jde o hlavní úrokovou sazbu, tak to spodní limit ještě není," řekl Trichet na tiskové konferenci, kde vysvětloval rozhodnutí ECB.

Snížit základní úrok o čtvrt bodu je podle něj výsledkem konsenzu zda někdo požadoval snížení ve větším rozsahu, ale Trichet neřekl.

"Je to překvapení. Vypadá to jako kompromis," reagoval ekonom finančního ústavu Dresdner Kleinwort Rainer Guntermann. "Je to zklamání, že rada ECB nenašla přesvědčivější reakci," dodal.

Snižováním úroků se centrální banka snaží přispět k oživení ekonomiky z hluboké recese a zlepšit situaci na úvěrových trzích, které jsou od loňského podzimu postiženy hlubokou krizí.

ECB snížila rovněž jednodenní depozitní sazbu, která určuje nejnižší úroveň úroků na peněžním trhu, a to také o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta; jednodenní zápůjční sazbu, která je stropem sazeb, upravila na 2,25 procenta.

Poptávka po dolarech vadne
Euro krátce po Trichetových slovech zrychlilo růst vůči dolaru a dostalo se na 1,3489 USD. Těsně před začátkem tiskové konference jeho kurz činil asi 1,3380 USD. Trhy reagovaly na to, že Trichet nehovořil o nekonvenční měnové politice, kterou prosazují jiné vyspělé země.

Analytik Next Finance Vladimír Pikora míní, že dolaru vzal vítr z plachet pokles sazeb jen o čtvrt procentního bodu. "Investoři již vidí globální konjunkturu a k tomu je euro stále podstatně lépe úročeno než dolar. Nikdo nyní nestojí o bezpečný přístav, a proto poptávka po dolarech zvadla," vysvětlil.

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...