Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sazka vstala z mrtvých. Ovládla trh a Fortuna tápe

Ekonomika

  7:02
PRAHA - Český loterijní trh má staronového krále. Zpět na výsluní se vrátil český sázkový gigant Sazka, který ze hry pomalu vyřazuje své dva loterijní konkurenty.
"Tentokrát určitě padne osmička." Sportka může sázkaři vynést miliony...

"Tentokrát určitě padne osmička." Sportka může sázkaři vynést miliony (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Zatímco Sazka má na trhu s loteriemi 94procentní podíl, na loterii Tipšestka, provozovanou společností Tipsport, zbývá jedno až dvě procenta a Fortuna se svou hrou Loto má zhruba 5 procent trhu.

Právě Fortunu navíc čeká další zásadní rána - její terminály brzy zmizí z tabákového řetězce Valmont. Podle informací LN má Fortuna z provozoven Valmontu stáhnout na jeho přání desítky svých terminálů. Vedení Valmontu na otázky LN od pátku do neděle nijak nereagovalo, informaci však potvrdili někteří zaměstnanci tabákových prodejen.

Jaké tržby mají loterijní firmy?

Sazka vítězí v soutěži loterijních firem o zákazníky - grafika

"Fortuna začne stahovat své terminály už během března. Důvod je jednoduchý - o její loterii není zájem. Často se stane, že Fortuna vyplatí víc, než zákazníci prosází," potvrzuje Irena Mühfaitová, vedoucí prodejny Valmont v pražském Kauflandu v Modřanech a podobně mluví i někteří ostatní prodavači. "Lidé sází skoro jenom sportku, loto málokdo," říká trafikantka na pražském Andělu.

Fortuna se sice ke stahování svých terminálů z tabákového řetězce Valmont přímo vyjádřit nechtěla, její mluvčí Petr Šrain ale naznačil, že společnost terminály z Vlamontu stahuje proto, že je chce přemístit na atraktivnější místa.

"Aktuální počet terminálů je více než 1700, letos chceme přidat více než 1000 dalších míst. Smlouvy máme podepsány s dalšími stovkami trafikantů, terminály proto můžeme nejenom přidávat, ale síť také optimalizovat - z méně efektivních míst je přesouvat na atraktivnější," tvrdí Šrain.

Sazka proráží vysokými jackpoty

"Podíl lota od Fortuny na loterijních hrách je zhruba 20 procent. Sportka má zbytek," doplňuje Zdeněk Havelka, obchodní ředitel společnosti HDS, která provozuje síť maloobchodních prodejen Relay a dodává, že hlavní úbytek zájmu je dán hlavně vysokými jackpoty hlavního konkurenta Fortuny, společnosti Sazka.

Kromě dostupnosti a množství terminálů a reklamy je přitom na českém loterijním trhu rozhodující výše výher a jejich pravděpodobnost. To největší sázkový gigant Sazka dobře ví, a nedělní jackpot tak zvýšila na 200 milionů korun. Samotný jackpot je sice poloviční, ale Sazka k němu připočetla ještě 100 milionů korun jako mimořádnou prémii, která má nalákat ke vsazení ještě více lidí.

Na vyplacení výher bývalý sázkový monopol Sazka, jehož činnost převzala loni Sazka sázková kancelář, vlastněná skupinami PPF a KKCG, má. Její tržby totiž stále rostou a jen z loterijní hry Sportka vydělala Sazka loni v listopadu 181 milionů korun. V prosinci to pak bylo 264 milionů a letos v lednu 275 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"V minulém týdnu byly tržby ze všech loterií cca 140 milionů, jen za Sportku cca 105 milionů korun," potvrzuje mluvčí největší české sázkové společnosti Václav Jalovecký a dodává, že jen v únoru vsadilo ve Sportce více než milion lidí.

Proti těmto číslům, která jsou už velmi blízko nejlepším časům Sazky, nemají podle odborníků hlavní konkurenti Tipsport a Fortuna šanci. Týdenní tržby z loterie Tipšestka se v období listopad až leden pohybovaly v rozpětí 1 až 1,5 milionu korun, během tří měsíců tak Tipšestka vydělala o zhruba 693 milionů méně než Sportka.

Fortuna sice tržby prozradit nechce s poukazem na to, že hospodářské výsledky zveřejní až 1. března, jak ale LN zjistily z výherních listin Lota, vybere týdně zhruba šest milionů korun. Za měsíc únor tak Loto utržilo jen necelých 25 milionů korun, což je zhruba čtvrtina toho, co lidé prosázeli v konkurenční Sportce.