Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Česku se během hokejového mistrovství prosázely rekordní dvě miliardy korun

Americký útočník Ryan Hartman při střele na českou branku. foto: ČTK

Objem sázek během mistrovství světa v hokeji se u domácích sázkových kanceláří dostal rekordně přes dvě miliardy korun. Překonal tak dosavadní rekord z roku 2019, který činil 1,8 miliardy. Zájmu sázkařů pomohla cesta českého výběru ve Finsku za bronzem. Na šampionátu se více dařilo favoritům, proto sázkové společnosti prohrávaly. Sázkař s nejvyšší čistou výhrou si odnesl 635 tisíc.
  15:38

Objem sázek u Tipsportu, Fortuny a Chance dosáhl částky 1,995 miliardy korun. Těmto firmám dle odhadů patří devadesát procent tuzemského sázkového trhu. Ostatní společnosti objem sázek většinou nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkové sázky v Česku přesáhly zhruba dvě miliardy.

Dosavadní rekorde pro hokejové šampionáty drželo mistrovství světa na Slovensku v roce 2019, kdy dosáhly částky 1,8 miliardy korun.

„Mistrovství překonalo rekordní hodnoty minulých šampionátů a bylo to hodně kvůli českému národnímu týmu, který byl ve hře do posledního dne. A vzhledem k účasti hvězd z NHL si fanoušci zápasy nenechali ujít. Sledovanost sportu a sázky jsou spojené nádoby,“ uvedla společnosti Tipsport, u které sázkaři vsadili celkem 1,15 miliardy korun.

„Důvodem je jednoznačně postup českého týmu do bojů o medaile, který výrazně zvyšuje atraktivitu posledního hracího víkendu a zároveň medailové očekávání, které se nakonec naplnilo,“ dodala sázková kancelář Fortuna. Celkově náběry u ní vystoupaly na 625 milionů korun, což je o zhruba deset procent více, než na loňském šampionátu v Lotyšsku.

Zlato získalo Finsko před obhájci z Kanady a Češi brali bronz. Stupně vítězů tak obsadili sázkoví favorité a i v jednotlivých zápasech měli převážně navrch. „I když prohrávali, zápas většinou otočili. Mistrovství tak bylo z pohledu zisku spíše méně úspěšné,“ uvedl Tipsport.

„Na souboj USA s Českem o bronz si sázkaři vsadili za 8,5 milionu, přičemž nás přehráli o 1,8 milionu korun,“ uvedla příklad Markéta Světlíková, mluvčí Chance, která přijala náběry za 220 milionů korun.

Nejvyšší sázkou bylo 700 tisíc

Největší výhra činila 879 tisíc korun ze sázky za 300 tisíc korun, že v 1. třetině zápasu Kazachstánu s Německem padne dva a více gólu. Čistá výhra tak byla 579 tisíc. Nejvyšší čistou výhru bylo 635 tisíc korun z vkladu 250 tisíc korun u Fortuny na výhry USA nad Lotyšskem, Slovenska nad Francií a Kanady nad Německem.

Nejvyšší sázkou bylo 700 tisíc korun u Tipsportu na výhru Česka nad Velkou Británií, ale zisk z vsazené částky byl při kurzu 1,02:1 jen čtrnáct tisíc korun. U Fortuny si sázkař vsadil půl milionu na výhru Slovenska nad Francií a čistá výhra činila 210 tisíc korun.

Nadprůměrné vklady sázkařů zaznamenala i společnost Sazkabet. „Příjem sázek překonal například letošní hokejový turnaj na olympijských hrách v Pekingu,“ uvedla Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.

„V zápase o bronz i za nepříznivého stavu 1:3 téměř 60 procent sázejících věřilo ve vítězství našich hokejistů a výhra 8:4 byla tedy pro Sazkabet ztrátová. Naopak zisk přineslo finále, ve kterém pouze deset procent sázejících trefilo remízu v základní hrací době,“ doplnila Diamantová.

Už tradičně se hodně tipovalo i takzvaně live. Například v duelu o třetí místo sázkaři věřili v obrat Čechů. „A výrazně nás porazili, vyhráli kolem deseti milionů korun,“ uvedl Tipsport.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...