Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Máme málo plynu. Nemůžeme vám vyhovět, vzkázal EU šéf Gazpromu

Evropa

  17:45
Ruský koncern Gazprom nemůže plně uspokojit poptávku z Evropské unie. Svým zákazníkům to ve středu vzkázal šéf plynařského gigantu Alexej Miller. Zdůvodňuje to mimo jiné nižším odhadem těžby pro tento rok. Na snížené dodávky Gazpromu si už nyní stěžují v Polsku a na Slovensku.

Gazprom. Ilustrační foto. foto: Reuters

Podle nového odhadu těžby by produkce ruského Gazpromu měla letos dosáhnout 463 miliard metrů krychlových plynu. To je ale proti původním odhadům výrazně méně. Pro zákazníky, kterými jsou i země EU to bude zřejmě znamenat nižší dodávky této suroviny.

V květnu těžařská firma uváděla, že její produkce letos dosáhne 496,4 miliardy metrů krychlových. Loni Gazprom vytěžil 487,4 miliardy kubíků zemního plynu.

ČTĚTE TAKĚ:

Polsko a Slovensko si od minulého týdne stěžují na výraznější pokles dodávek zemního plynu z Ruska. Podle středečních údajů jsou dodávky na Slovensko nižší zhruba o čtvrtinu a do Polska o pětinu. Gazprom odůvodnil výpadky v dodávkách technickými potížemi.

Gazprom loni zvýšil vývoz do Evropy o šestnáct procent na téměř 162 miliard metrů krychlových. Letos se má vývoz snížit na 157 miliard metrů krychlových.

Těžařský gigant disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky a pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!