Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfové ŘSD podivně převáděli pozemky u Ruzyně

Ekonomika

  16:33aktualizováno  16:49
PRAHA - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podalo trestní oznámení kvůli výstavbě pražského okruhu. Týká převodu pozemků v okolí Ruzyně. Do údajně nevýhodných transakcí byla prý zapojena i část bývalého vedení Ředitelství dálnic (ŘSD), mezi které patří například nedávno obviněný bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman a také exmanažer Michal Hala.

Otevření vysočanské radiály. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podezřelí jsou však i další lidé. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Škoda je odhadována mezi 30 až 40 miliony korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Podán byl také podnět k prošetření týkající se stavby dálnice D47 v úseku Rudná Hrušov, kde se zkoumají další vzniklé problémy. Na stavbu dálnice prý byla použita méně kvalitní struska. Dálnice se vlní a musí na ní být snížená rychlost. Mohla prý být způsobena škoda až několik set milionů korun.

V prosinci poslal soud do vazby dva bývalé manažery a někdejšího právníka Roberta Wolfa ŘSD, které protikorupční policie obvinila kvůli údajně nevýhodným pronájmům pozemků ze strany ŘSD na dálnicích D47 a D5.

Jedním z obviněných je Laušman a dalším bývalý výkonný ředitel ŘSD Hala. Dva exmanažery policisté stíhají pro přijímání úplatku a také pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Bývalého právníka pouze pro druhý z trestných činů.

Problémů na dálnici D47 u Ostravy je více

Ministr Dobeš zároveň oznámil, že kauza nekvalitně postavené dálnice D47 se rozrůstá. ŘSD si zadalo další posudky a bude prověřovat další lokality. Škody jdou do stamilionů korun. Uvedl to pověřený ředitel ŘSD René Poruba.

ŘSD při sondách do podloží stavby zjistilo použití jiné, nevhodné strusky, a u třech mostů zjistilo, že jsou ve stavu, jako na konci své životnosti, další dva jsou s menšími závadami. Ředitelství chce provést další kopané sondy a i kvalitu dalších ze 17 mostů. Zjištěné nedostatky jsou součástí reklamačního řízení, které skončí na podzim letošního roku.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše stát udělá vše pro to, aby nekvalitní stavbu nemuseli znovu platit daňoví poplatníci. "Jde nám o kvalitu staveb. Musíme hledat odpovědnost konkrétních úředníků. Půjdeme po vyvozování osobní odpovědnosti," uvedl Dobeš.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat