Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Senát „napraví“ dávky rodičům

Rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Senátoři pravděpodobně zamítnou zvýšení rodičovského příspěvku, které nedávno schválili poslanci. Ti podpořili navýšení příspěvku z 3635 na zhruba 7200 korun, což by stálo státní rozpočet 12 miliard korun.

Předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS a předsedovi senátorského klubu ČSSD Janu Rakušanovi připadá zvýšení příliš razantní a ohrožující státní rozpočet. Jelikož zástupci ČSSD a ODS mají v Senátu většinu, mohli by prozatím vyššímu rodičovskému příspěvku zabránit. 

Senátoři ODS a ČSSD by tak vyslyšeli přání svých stranických šéfů, kteří se postavili proti navýšení rodičovských dávek. „Těch dvanáct miliard na mateřskou je opravdu pro rozpočet velká zátěž. Od lidoveckého poslance je neodpovědné, co prosadil,“ řekl Paroubek na adresu poslance za KDU-ČSL Pavla Severy, který zvýšení dávek rodičům navrhl. 

Paroubka podpořil i šéf ODS Mirek Topolánek. „Máme tady ještě Senát, zkusme tu věc napravit,“ přeje si Topolánek. Všichni hlasující poslanci až na ministra financí Sobotku však vyšší rodičovské příspěvky podpořili. „Vládní strany by se měly držet hesla dvakrát měř a jednou řež a ne nejdříve navýšení příspěvku schválit a potom ho ústy premiéra Paroubka odmítnout.“ uved analytik společnosti Patria David Marek. 

Není také jasné, jak budou poslanci hlasovat, až jim zákon zvyšující rodičovské dávky senátoři vrátí. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha z ČSSD není to, zda dojde ke zvýšení rodičovského příspěvku, to nejdůležitější. „Tou hlavní věcí je sociální reforma jako celek. Tato reforma zvýhodňuje rodiny a ty, kteří chtějí pracovat, a je největší reformou sociálního systému od roku 1989,“ tvrdí Škromach.

O rodičovském příspěvku se bude podle Škromacha v ČSSD ještě diskutovat. Nejasný je i postoj poslanců ODS. „Podpora rodinám se za vlády ČSSD snižuje a musí dojít k jejímu navýšení. Zdvojnásobení příspěvku je jediná proveditelná možnost, i když zdaleka ne ideální,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. ODS se podle Tlustého rozhodne definitivně zítra. Jasný je naopak postoj KDU-ČSL a komunistů. Zatímco lidovci na zvýšení rodičovského příspěvku trvají, KSČM je o něm ochotna diskutovat.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...