Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát „napraví“ dávky rodičům

Ekonomika

  8:07
PRAHA - Senátoři pravděpodobně zamítnou zvýšení rodičovského příspěvku, které nedávno schválili poslanci. Ti podpořili navýšení příspěvku z 3635 na zhruba 7200 korun, což by stálo státní rozpočet 12 miliard korun.

Rodina foto: David PortLidové noviny

Předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS a předsedovi senátorského klubu ČSSD Janu Rakušanovi připadá zvýšení příliš razantní a ohrožující státní rozpočet. Jelikož zástupci ČSSD a ODS mají v Senátu většinu, mohli by prozatím vyššímu rodičovskému příspěvku zabránit. 

Senátoři ODS a ČSSD by tak vyslyšeli přání svých stranických šéfů, kteří se postavili proti navýšení rodičovských dávek. „Těch dvanáct miliard na mateřskou je opravdu pro rozpočet velká zátěž. Od lidoveckého poslance je neodpovědné, co prosadil,“ řekl Paroubek na adresu poslance za KDU-ČSL Pavla Severy, který zvýšení dávek rodičům navrhl. 

Paroubka podpořil i šéf ODS Mirek Topolánek. „Máme tady ještě Senát, zkusme tu věc napravit,“ přeje si Topolánek. Všichni hlasující poslanci až na ministra financí Sobotku však vyšší rodičovské příspěvky podpořili. „Vládní strany by se měly držet hesla dvakrát měř a jednou řež a ne nejdříve navýšení příspěvku schválit a potom ho ústy premiéra Paroubka odmítnout.“ uved analytik společnosti Patria David Marek. 

Není také jasné, jak budou poslanci hlasovat, až jim zákon zvyšující rodičovské dávky senátoři vrátí. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha z ČSSD není to, zda dojde ke zvýšení rodičovského příspěvku, to nejdůležitější. „Tou hlavní věcí je sociální reforma jako celek. Tato reforma zvýhodňuje rodiny a ty, kteří chtějí pracovat, a je největší reformou sociálního systému od roku 1989,“ tvrdí Škromach.

O rodičovském příspěvku se bude podle Škromacha v ČSSD ještě diskutovat. Nejasný je i postoj poslanců ODS. „Podpora rodinám se za vlády ČSSD snižuje a musí dojít k jejímu navýšení. Zdvojnásobení příspěvku je jediná proveditelná možnost, i když zdaleka ne ideální,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. ODS se podle Tlustého rozhodne definitivně zítra. Jasný je naopak postoj KDU-ČSL a komunistů. Zatímco lidovci na zvýšení rodičovského příspěvku trvají, KSČM je o něm ochotna diskutovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!