Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sexy šance, nebo podvod? Rada chce vysvětlit odírání diváků TV Pětka

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Soutěžícím v noční televizním pořadu Sexy šance na televizi Pětka už došla trpělivost. Kvůli podezřelým praktikám, které téměř znemožňují výhru, si stěžují u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta už loni kvůli obdobnému pořadu Sexy výhra podala trestní oznámení kvůli podezření z podvodu.

Noční výherní pořad Sexy šance na televizi Pětka. foto: Reprofoto

Zdá se to tak snadné. Stačí jen zavolat do televize, odpovědět na jednoduchou otázku a váš domácí rozpočet se za chvíli může těšit na několikatisícovou finanční injekci. Snadný výdělek bez námahy. Skutečnost je však od této představy na hony vzdálená.

Fígle Sexy šance

Správná odpověď je 28E9.

Jedním z úkolů soutěže Sexy šance je například sestavení nejvyššího čísla z obrázku sirek tahem několika z nich. Soutěžící většinou počítají s přirozenými čísly, nejvyššího výsledku ale dosáhnete s využitím matematických funkcí jako je umocnění (znak ^), či využití vědeckého zápisu čísel (znak E).

Pokud se pozorně na obrázek podíváte, zjistíte, že se neskládá pouze ze sirek, ale také z párátek (bez barevné hlavičky).

Dalším oblíbeným fíglem je také sečtení všech čísel z obrázku. Soutěžící zmate uvedení čísel ve vzorci, ale také užití digitálních číselníku, který může představovat hned několik cifer najednou či číslice ukryté a obrácené do podoby písmen (zavádějící je také X, které lze považovat za písmeno, znak pro násobení i římskou číslici 10).

Více se o těchto záludnostech dočtete na blogu ,nebo této facebookové stránce.

Společnosti provozující noční televizní soutěže samozřejmě nejsou charitou. Jejich cílem je co nejvíce vydělat. Telefonisty v naději na výhru tak drží na drátě co nejdéle, což s minutovou sazbou za hovor kolem 90 korun znamená vyšponování účtu hned o několik tisícikorun.

Špatné zkušenosti volajících najdete na internetu snadno. „Zaplatili jsme tři tisíce korun, čekali jsme 27 minut a stejně jsme se nedovolali. Říkáte si, že už počkáte, protože prostě víte, že to uhodnete. A stejně máte smůlu. Je to zbytečné vyhazování peněz,“ píše například jeden z nespokojených diváků.

Ale ani po přepojení k vyzývavé moderátorce do studia nemáte vyhráno. Kvůli skrytým fintám v pravidlech totiž zdánlivě jednoduché soutěžní otázky mohou představovat velmi těžko řešitelné rébusy.

Z banality rébus

Na pochybná pravidla si stěžují zejména soutěžící v pořadu Sexy šance vysílané na televizi Pětka. Se svými stížnostmi se obrátili i na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Stížnosti poukazují zejména na možné podvodné chování, jelikož v pořadech jsou jako správná řešení zadaných otázek často vyhlašovány zjevně nesprávné odpovědi. Navíc někteří stěžovatelé upozorňují, že provozovatel vysílání (televize Pětka – pozn. red.) se zříká odpovědnosti za odvysílaný pořad a odpovědnost za jeho obsah připisuje provozovateli soutěže CallTV,“ řekla serveru Lidovky.cz předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Podle zákona o vysílání se ale televize své odpovědnosti za obsah zříct nemůže „Provozovatel neodpovídá pouze za obsah odvysílané reklamy,“ dodává Kalistová s tím, že rada už Pětku zažádala o podání vysvětlení.

Pětka problém nevidí

Telefonickou soutěž provozuje společnost Telemedia Interactv se sídlem na Maltě, která působí ve více než 15 zemích po celém světě. Už loni přitom řešila televizní rada stížnosti na obdobný pořad Sexy výhra ze stejné produkce, tehdy běžel na již zaniklé televizi Stil.

ČTĚTE TAKÉ:

„Rada podala trestní oznámení pro podezření, že pořadem Sexy výhra byl spáchán trestní čin podvodu. O skončení šetření zatím rada nebyla informována. Rovněž bylo shledáno, že se jednalo o loterijní hru, takže byl dán podnět k prošetření její legálnosti Finančnímu úřadu,“ vysvětluje Kalistová.

Televize Pětka se k pochybné soutěži nechce vyjadřovat. „Žádné stížnosti jsem nezaznamenala. O šetření televizní rady zatím nemám žádné informace,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí stanice Kateřina Kotalová.