Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Vklady a úvěry padlé Silicon Valley Bank přebírá banka First Citizens

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank (19. března 2023) foto: Reuters

Vklady a úvěry, které zůstaly po zkrachovalé Silicon Valley Bank (SVB), převezme americká banka First Citizens. Sedmnáct bývalých poboček padlé banky tak dnes poprvé otevře v barvách First Citizens, která patří mezi největší banky ve Spojených státech.
  9:53

First Citizens převezme vklady a úvěry, které po SVB zůstaly, od Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Aktiva mají celkovou hodnotu 72 miliard dolarů (v přepočtu asi 1,6 bilionu korun). Podle nedělní tiskové zprávy, kterou vydala FDIC, na ně First Citizens získala slevu ve výši 16,5 miliardy dolarů.

„FDIC odhaduje, že úpadek banky Silicon Valley Bank přijde jeho Fond pojištění vkladů (DIF) přibližně na 20 miliard dolarů. Přesné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu,“ uvedla federální společnost. Ta v rámci transakce získala práva na akcie holdingové společnosti First Citizens BancShares v hodnotě až půl miliardy dolarů.

Sedmnáct bývalých poboček SVB se dnes otevírá jako banky First Citizens. Přibližně 90 miliard dolarů v cenných papírech a dalších aktivech SVB zůstane v nucené správě k rozprodeji.

Banka First Citizens má aktiva přibližně 109 miliard dolarů a celkové vklady 89,4 miliardy dolarů. SVB zkrachovala, když nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání vkladů. Klienti banky si za několik hodin vybrali desítky miliard dolarů.

Společnost First Citizens v tiskové zprávě uvedla, že převzetí je koncipováno tak, aby se zachovala její solidní finanční pozice. Dodala, že bude pokračovat v obezřetné správě rizik, aby tak nadále za všech ekonomických podmínek chránila své klienty i akcionáře.

Akcie společnosti First Citizens po dohodě o převzetí vkladů a úvěrů SVB prudce posilují. Dohoda podle agentury Reuters podpořila také akcie dalších bank ve Spojených státech i v Evropě.

„To, že First Citizen Bank, jedna z největších amerických bank pod rodinnou kontrolou, přišla na pomoc, přineslo úlevu,“ uvedla analytička Susannah Streeterová ze společnosti Hargreaves Lansdown. „V bankovním sektoru nastalo určité uklidnění, naděje na návrat výrazné stability však mohou mít pouze krátké trvání,“ dodala.

Analytik Redmond Wong z firmy Saxo Markets uvedl, že dohoda nevyřešila nynější hlavní problém amerického bankovního systému, kterým je podle něj odliv vkladů z menších bank do větších finančních ústavů. SVB byla na konci loňského roku podle aktivit šestnáctou největší bankou v USA, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...