Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Sklárna Crystalex v Novém Boru opět vyrábí, zaměstnala 250 lidí

Ekonomika

  12:36
NOVÝ BOR - Sklárna Crystalex CZ v Novém Boru zaměstnala 250 lidí. Před rokem ve zkrachovalém Crystalexu pracovalo 1300 sklářů. Bez práce jich zůstává asi 700. Nový vlastník sklárny dnes po roce slavnostně obnovil výrobu.
Sklárny (ilustrační foto)

Sklárny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zaměstnanost díky tomu na Novoborsku klesla o půl procentního bodu na 16,2 procenta. Podle úřadu práce je však v regionu stále bez práce kolem 1780 lidí.

Většina pracovníků, kteří do sklárny nastoupili, v podniku pracovala.

Vraceli se na původní pozice a firma je díky tomu ani nemusela zaškolovat, řekl dnes novinářům personální ředitel Tomáš Nápravník. Do poloviny roku chce podnik v Boru zaměstnat další stovku pracovníků.

Nový vlastník Crystalex CZ (dříve CBC Invest) zahájil výrobu na dvou automatických linkách už na počátku týdne. Linky pracují v nepřetržitém provozu a denně vyrobí na 50.000 sklenic z nejprodávanějších souborů stolního skla Claudia a Diana. V létě chce firma rozjet další dvě linky, celkem jich má k dispozici osm, řekl ČTK výkonný ředitel Miroslav Šebesta.

"Pracujeme i na nových vzorech, které chceme zákazníkům představit na největším veletrhu skla Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem," řekl dnes ČTK jednatel společnosti Jiří Hudera. Na letošní rok plánuje firma obrat kolem 600 milionů korun a hospodaření by podle něj mělo být mírně ziskové. Pro příští rok počítá podnik s dalším růstem tržeb na 800 milionů, záležet ale bude na zakázkách. Největšími odbytišti Crystalexu CZ jsou podle Hudery trhy v Německu a Rusku. Hlásí se ale i zákazníci s dalších zemí.

Novoborský Crystalex byl ještě na podzim 2008 největším podnikem zkrachovalé sklářské skupiny BCT s ročním obratem kolem 1,5 miliardy korun.

V té době zaměstnával přes 1800 pracovníků v Novém Boru, Karolince, Hostomicích a Vrbně pod Pradědem. Od 22. září 2008 je společnost stejně jako celá skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Výroba v Novém Boru se zastavila na začátku loňského roku, když banky po skončení moratoria odčerpaly z účtů podniku veškerou hotovost.

Situace ve městě se začne zlepšovat
Sklárnu v Novém Boru a závody v Hostomicích a Karolince koupila loni na podzim firma CBC Invest s ruským kapitálem za 363 milionů korun. "Dalších 50 milionů jsme museli investovat do obnovení výroby," řekl Hudera. Vyrábí se ale jen v Karolince a v Novém Boru, technologii z Hostomic nechali vlastníci demontovat a převézt do Boru. CBC Invest získal nejen továrny, ale i chráněné vzory skla a značku Crystalex, od loňského listopadu proto podniká pod novým názvem Crystalex CZ.

Oživení výroby v Crystalexu vítají nejen zaměstnanci a jejich rodiny, ale také město. "Konečně je tu naděje, že se situace ve městě začne zlepšovat," řekl starosta Jindřich Mareš. Vysoká nezaměstnanost se totiž promítla i do tržeb obchodů a poskytovatelů služeb, restaurace zely prázdnotou.

"Věříme, že to pomůže i městskému rozpočtu, loni nám zastavení sklárny a další dopady hospodářské krize zkrátily městský rozpočet o 40 milionů korun," dodal Mareš.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!