Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Inspirace Kanadou. Prvky z kanceláří a fungují i ve školní budově

Chodba není jen propojení. Je to místo, kde studenti tráví spoustu času. Je tedy třeba o ní přemýšlet jinak, jasnou inspirací jsou v tomto případě moderní kanceláře. V nich hrají stále důležitější roli místa setkávání a spolupráce. Kanadskou zajímavostí je i časté použití garážových vrat. Jsou mezi třídou a chodbou i mezi třídou a terasou. To přestávku zásadně promění. foto: MAXIME BROUILLET

V Česku se připravuje nebývalé množství škol. Hlavně před komunálními volbami se představila řada projektů. O jejich vzhledu naštěstí stále častěji rozhodují architektonické soutěže. Jenže pročítání hodnocení jednotlivých návrhů přináší skepsi.
  10:00

Stačí, když architekt navrhne dětem širší chodbu s místem, kde si o přestávce mohou sednout, a už se píše, že tohle rozpočet neumožní a návrh bude upraven. Tedy že se chodba zúží a sezení se zruší. Oproti tomu na kreativní snahu umožnit dovážení dětí autem až přímo k hlavnímu vchodu peníze obvykle jsou.

Příkladů, že to jde dělat jinak, je spousta. Tentokrát Lidovky.cz vybraly jeden z Kanady. Prezentace projektu této střední školy v Montrealu začala právě fotografiemi chodeb. Zprvu tak budila dojem, že jde o moderní kanceláře. Až následné fotografie tříd ukázaly, že je to ve skutečnosti škola.

Designérka Cynthia Papineauová z Taktik Design se nebála vzít prvky z kanceláří a využít je i ve školní budově. O přestávce si party kamarádů mohou najít své místo, kde se usadí. Ale také o hodinách mohou jednotlivé týmy najít v prostorách školy řadu míst, kde mohou na zadaných úkolech pracovat. Stejně tak, když chce někdo někomu něco vysvětlit – najdou místo, kde si ve dvou sednou.

Collége Sainte-Anne je soukromá škola, jen v Kanadě lze ale najít i nové projekty státních škol, kde je sezení na chodbě standard, nikoliv výjimka. Možná jsou v Kanadě peníze investované do chodby stejně důležité jako peníze mířící do samotných tříd.

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj