Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Slevový portál Nebeslev je v úpadku, stovkám lidí dluží 24 milionů Kč

Ekonomika

  11:52
OLOMOUC - Slevový portál Nebeslev, se kterým soud loni v září zahájil insolvenční řízení, je v úpadku. O způsobu jeho řešení budou v září hlasovat věřitelé firmy. V úterý o tom rozhodla olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě. Portál Nebeslev několika stovkám lidí a firem dluží bezmála 24 milionů korun a jeho majetek stačí pokrýt jen zlomek závazků.

Slevový portál Nebeslev.cz foto: Reprofoto

Společnost Nebeslev patřila v tuzemsku do první desítky slevových portálů.

Soudce Martin Šulák rozhodnutí o úpadku zdůvodnil tím, že olomoucká společnost Nebeslev má více věřitelů, kterým včas neplatí. Své pohledávky do insolvenčního řízení přihlásily už tři stovky věřitelů, kteří požadují přes pět milionů korun. "Počet věřitelů neustále roste," upozornil Šulák, podle kterého je firma Nebeslev předlužená.

ČTĚTE VÍCE

Velkou část věřitelů společnosti Nebeslev tvoří lidé, kteří si na tomto slevovém portálu koupili poukázky na různé zboží a služby. Vouchery ale nemohli využít a portál jim nevrátil peníze. Předběžný insolvenční správce Radim Kubica zjistil, že firma Nebeslev vlastní pouze movitý majetek v pořizovací hodnotě zhruba osm milionů korun. Správce upozornil, že reálná cena majetku je kvůli jeho stáří výrazně nižší.

Firma Nebeslev v závěru dubna ukončila pracovní poměr se všemi zaměstnanci s výjimkou pracovnice, která je na mateřské dovolené. Slevový portál ale stále nabízí zboží a služby. "Je zřejmé a lze předpokládat, že společnost Nebeslev vzhledem k současnému postavení na trhu není schopna ve správě majetku a provozu podniku pokračovat," uvedl Kubica.

nakupování na internetu – ilustrační foto

V roce 2012 společnost Nebeslev vykázala obrat 5,5 milionu korun a její hospodaření skončilo ztrátou 2,4 milionu. Loni měla firma obrat 1,4 milionu korun. Podle Kubici se portál Nebeslev kvůli insolvenčnímu řízení potýká s výrazným poklesem zákazníků i tržeb.

Jednatel firmy Nebeslev Petr Doubrava na začátku roku soudu napsal, že portál by díky investicím do reklamy a kosmetických přístrojů měl dluhy splatit. Firma navíc chystala zprovoznit internetový obchod.

Insolvenční návrh na portál Nebeslev podal loni podnikatel Michal Lev z Frýdku-Místku, který tvrdil, že u firmy Nebeslev má pohledávky téměř za 160.000 korun. Policisté poté začali prověřovat, zda majitelé portálu nezvýhodňovali některé věřitele. Policie zatím nezveřejnila, jak vyšetřování dopadlo.

Desátý největší slevový portál

Na žebříčku největších slevových serverů, který loni sestavil vyhledávač slev Skrz.cz, připadla portálu Nebeslev.cz desátá pozice. Firma Nebeslev prodala více než milion slevových poukazů a spolupracovala se stovkami obchodních partnerů. Portál Nebeslev ale Asociace portálů hromadného nakupování zařadila na seznam nepoctivých prodejců.

Tržby tuzemských slevových serverů loni stouply téměř o pětinu na 3,3 miliardy Kč. Počet slevových serverů po počátečním prudkém růstu ale výrazně klesl. Nejvíce aktivních slevových serverů působilo na českém trhu v srpnu 2011, kdy jich bylo 204. Nyní Skrz.cz registruje 55 aktivních slevových portálů.

Autoři: ,