Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Slíbených sto miliard? Číňané letos v Česku proinvestovali zatím necelé dvě

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Čínští investoři podle informací státní agentury CzechInvest utratili letos na tuzemském trhu necelé dvě miliardy korun. Oproti investicím z minulých let se jedná o výrazný nárůst. S ohledem na březnové prohlášení prezidenta Miloše Zemana o letošním přísunu téměř sto miliard korun jde však o zanedbatelnou sumu.
  19:36aktualizováno  21:57

Účastníci ekonomického fóra podepsali v březnu na pražském Žofíně za účasti prezidentů České republiky a Číny na třicet obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Díky nim by Číňané měli v Česku do roku 2020 investovat až 232 miliard korun. Letos mělo jít o částku 95 miliard, jak několikrát opakoval prezident Miloš Zeman.

Obří příliv? Čínské peníze netvoří v Česku ani půl procenta zahraničních investic

Podle státní agentury CzechInvest, která příliv větších zahraničních investic zajišťuje, nepřekročil do roku 2014 objem čínských investic 500 milionů korun ročně. Loni šlo o sumu 1,15 miliardy korun, která byla letos po necelých deseti měsících překonána téměř dvojnásobně. „Objem letošních čínských investic se blíží bezmála dvěma miliardám korun,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí agentury Petra Menclová.

„V jednání jsou další. Samozřejmě ne všechna jednání se vždy podaří dovést ke zdárnému konci,“ dodala Menclová. CzechInvest v současnosti jedná s potenciálními investory o dalších investicích v hodnotě 20 miliard korun. Oproti předchozím rokům by tak investice z Číny narostly skutečně zásadně. K sumě oznamované prezidentem Zemanem se ale s velkou pravděpodobností ani zdaleka nepřiblíží.

Je však důležité upozornit, že CzechInvest nemusí vědět o všech realizovaných investicích.

Malé procento

„Podle čísel, které máme zatím k dispozici, se nezdá, že by ta částka výrazně akcelerovala,“ řekl serveru Lidovky.cz hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Podle něj je příliv přímých investic z Číny v porovnání s ostatními zahraničními investicemi malý. Do Česka přiteče ročně kolem 120 miliard korun. Více než Číňané investují dokonce i některé tuzemské podniky. Například investice společnosti ČEZ se loni pohybovaly kolem 35 miliard korun.

V tuzemsku dosud za celou dobu nejvíce investovala soukromá čínská společnost CEFC. Většinový majitel fotbalového klubu Slavia, pivovarů Lobkowicz a mediální skupiny Médea Group utratila v Česku zhruba deset miliard korun. Koupila mimo jiné renesanční Martinický palác nebo bývalou budovu Živnostenské banky v pražské ulici Na Příkopech. Významný podíl drží i v aerolinkách Travel Service a československé skupině J&T Finance Group. Dohody s čínskými firmami z české strany podepsaly v březnu také například Škoda Auto nebo ČEZ.

Autoři: ,