Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Slovenská armádní letadla sestaví i Češi

Ekonomika

  14:16
BRATISLAVA - Tendr na dodávku nových dopravních letadel pro slovenskou armádu vyhrála italská společnost Alenia Aeronautica. Ta pro slovenské vojáky dodá letoun C-27J Spartan, jehož významnou část vyrábí česká firma Aero Vodochody. Cena kontraktu nebyla zveřejněna, jelikož o smlouvě a platebních podmínkách se bude teprve jednat. Sdělilo to slovenské ministerstvo obrany.

Letoun C-27J Spartan, který dodá slovenské armádě italská společnost Alenia Aeronautica. foto: ČTK

Úřad si vyhradil právo smlouvu případně nepodepsat. V jedné z největších zakázek pro slovenskou armádu za poslední roky ministerstvo plánuje koupit minimálně dvě letadla. Ty by měly sloužit mimo jiné pro přepravu vojáků a techniky v rámci mírových misí. Nové stroje mají postupně nahradit dosluhující ukrajinské antonovy.

Italská firma porazila další dva zájemce. Americký Lockheed Martin nabídl slovenské armádě letadlo Hercules C-130J-30 a španělská EADS CASA zase stroj CASA C-295. O vydání soutěžních podmínek požádal i americký výrobce Boeing s letadlem C-17 Globemaster III, nakonec však nabídku nepředložil.

Podle dřívějších vyjádření ministerstva však tento typ nepatří do kategorie taktických dopravních letadel, které chce úřad zakoupit.

Ministerstvo obrany vyhlásilo tendr v srpnu. Tehdy očekávalo, že by armáda mohla stroje dostat v letech 2010 až 2011. S jejich využíváním ministerstvo počítalo i na území Slovenska, například v případě přírodních katastrof.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!